Orbán: Soros jest zagrożeniem dla Węgrów i Polaków

W piątek w radiowym wywiadzie, premier Węgier Viktor Orbán nazwał Georga Sorosa „najbardziej skorumpowanym człowiekiem w polityce międzynarodowej”. Premier twierdzi, że finansista jest zagrożeniem dla Węgier i Polski – poinformował Hungary Today.

Finansista George Soros, „najbardziej skorumpowany człowiek w dzisiejszej polityce międzynarodowej”, zagraża Węgrom i Polsce, powiedział premier Viktor Orbán w wywiadzie dla publicznego radia w piątek – przekazał Hungary Today.

Orbán przekonywał, że Soros miał „wielu polityków na swojej liście płac i jest korumpującą siłą stojącą za brukselskimi biurokratami szantażującymi i grożącymi Węgrom”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jego zdaniem Soros opublikował „duży artykuł instruując brukselskich biurokratów”, co mają robić.  Orbán przekonuwał, że Soros grozi Węgrom i Polsce, chociaż UE zwykle rozstrzygała debaty w drodze negocjacji. „Debaty na ostrzu noża nie są rzadkością w UE, co jest naturalną konsekwencją konieczności godzenia interesów 27 państw członkowskich” – mówił.

Premier wskazywał, że pozbawione skrupułów „kłamstwa” na temat Węgier często się powtarzają, ale teraz osiągnęły kolejny poziom. Orbán ostrzegł, że dzięki wkładowi Sorosa unijni urzędnicy „chcą tworzyć instytucje”, które kwalifikowaną większością głosów mogłyby zmusić Węgry do rozebrania ogrodzenia na południowej granicy i wpuszczenia migrantów do kraju. „Węgry odrzucają takie żądania” – podkreślił.

Po czwartkowym wideo-szczycie Unii Europejskiej kanclerz Niemiec Angela Merkel była pytana o weto Polski i Węgier względem unijnego budżetu. Przyznała, że „jest to bardzo poważny problem, z którym musimy się uporać”. Zapowiedziała też: „będziemy ciężko nad tym pracować”.

Merkel nie chciała zarazem spekulować, jak ta sprawa zostanie rozwiązana, ale obiecała, że sprawujące prezydencję w Unii Niemcy zbadają wszystkie możliwe opcje i że będą współpracować z Polską i Węgrami w celu znalezienia rozwiązanie umożliwiającego zgodę w sprawie budżetu. Wykluczyła zarazem opcję zagrożenia obu krajom pozbawieniem prawa głosu. Przyznała zarazem, że nie wie, czy uda się znaleźć rozwiązanie przed świętami Bożego Narodzenia.

Komisja Europejska od trzech lat kontestuje reformy wymiaru sprawiedliwości przeprowadzane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości uważając jest za naruszające zasady demokratycznego państwa prawa. Celem podobnego postępowania eurokratów są również Węgry.

W ostatnim okresie eurokraci, Parlament Europejski i Niemcy chcą wprowadzenia wraz z budżetem UE na lata 2021-2027 mechanizmu wiążącego wypłaty z niego z oceną prawa stanowionego w państwach członkowskich w aspekcie sądownictwa. Polska i Węgry zablokowały prace nad budżetem domagając się rezygnacji z tego mechanizmu.

Czytaj także: Większość Polaków popiera weto w sprawie budżetu Unii Europejskiej

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, w czwartek Sejm przyjął uchwałę autorstwa PiS, wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE. Wzywa ona do powrotu do rozmów i osiągnięcia porozumienia, zgodnego z unijnymi traktatami oraz konkluzjami lipcowego posiedzenia Rady Europejskiej. Sejm deklaruje m.in., że nie wyrazi zgody na jakiekolwiek rozwiązania, które nie zapewnią państwom członkowskim UE gwarancji przestrzegania ich zapisanych w traktatach praw. Wzywa też do odrzucenia wszelkich propozycji przepisów grożących zablokowaniem wypłat z unijnego budżetu „arbitralną decyzją KE”.

Kresy.pl/Hungary Today

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz