Rosjanie, którzy chcieliby uzyskać wizę imigracyjną do USA, muszą udać się w tym celu do ambasady amerykańskiej w Warszawie, ponieważ ta usługa nie jest już dostępna w Rosji – potwierdził w niedzielę Departament Stanu USA. Rzeczniczka resortu dyplomacji Rosji Maria Zacharowa potępiła tę decyzję.

Na stronie Departamentu Stanu USA dodano Rosję do listy państw, w których „Stany Zjednoczone nie mają przedstawicielstwa konsularnego lub w których sytuacja polityczna bądź dotycząca bezpieczeństwa jest na tyle niepewna, że ograniczony personel konsularny nie jest uprawniony do rozpatrywania wniosków wizowych”. Na liście znajdują się m.in. Kuba, Iran, Syria, Jemen i Wenezuela. Rzecznik amerykańskiego resortu spraw zagranicznych Ned Price oświadczył, że „decyzja rosyjskiego rządu o zakazie zatrudniania przez Stany Zjednoczone” pracowników rosyjskich lub z krajów trzecich „poważnie wpływa” na ich „zdolność do świadczenia usług konsularnych” – podał The Moscow Times.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

170 PLN    (0.77%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Do sprawy odniosła się rzeczniczka MSZ Rosji. „Amerykańscy dyplomaci od dawna 'niszczą’ system usług konsularnych w Rosji, zamieniając rutynową procedurę techniczną w prawdziwe piekło” – napisała w mediach społecznościowych Maria Zacharowa, cytowana przez portal France 24.

„Niezwykle ograniczona liczba pracowników konsularnych w Rosji nie pozwala nam obecnie na zagwarantowanie obywatelom USA rutynowych usług wizowych lub wsparcia” – powiedział Price.

„Zdajemy sobie sprawę, że jest to znacząca zmiana dla osób ubiegających się o wizę” – dodał. Przestrzegł, by Rosjanie nie jechali do Warszawy przed zarezerwowaniem wizyty w tamtejszej ambasadzie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ambasada USA w Moskwie będzie rozpatrywać tylko „wizy dyplomatyczne lub oficjalne”.

Zobacz także: Rosja odwołała swojego ambasadora z USA

themoscowtimes.com / france24.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz