Rosjanie aresztowali ukraiński statek w pobliżu Krymu

Rosjanie aresztowali ukraiński statek rybacki wraz z załogą w pobliżu Krymu pod zarzutem nielegalnego połowu ryb. Wcześniej ukraińskie służby zatrzymały dwa statki rosyjskie.

Rosyjska FSB poinformowała, że w piątek 4 maja br. na wodach Morza Czarnego został zatrzymany ukraiński statek rybacki YMK-0041 (JaMK-0041), port macierzysty Oczaków. Według Rosjan, załoga jednostki miała nielegalnie prowadzić połów flądry w wyłącznej strefie ekonomicznej FR. Zatrzymania dokonała rosyjska fregata „Ametyst”, niedaleko Półwyspu Tarchankuckiego, w zachodniej części Krymu. Jednostkę wraz z pięcioosobową załogą i sprzętem zabrano na Krym.

Wcześniej FSB zaczęło aktywne inspekcje statków płynących w stronę Ukrainy. Rosja groziła też Ukrainie podjęciem działań odwetowych w związku z aresztowaniem dwóch rosyjskich statków przez Ukraińców.

Ukraińskie MSZ domaga się natychmiastowego zwolnienia jednostki oraz załogi. W oficjalnym proteście skrytykowano jego bezprawne zajęcie. Zarzucono Rosji uzurpowanie sobie praw do wód, które Ukraina uznaje za swoje, a także łamanie prawa międzynarodowego. Rzecznik ukraińskiej straży granicznej Ołeh Słobodian powiedział, że nie ma kontaktu z załogą zatrzymanego statku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy wcześniej, 25 marca na Morzu Azowskim ukraińska Straż Graniczna zatrzymała statek rybacki „Nord”, zarejestrowany na Krymie i pływający pod rosyjską banderą. Statek został zmuszony do wpłynięcia do portu w Bierdiańsku, a jego kapitan został zatrzymany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Dziesięcioosobową załogę oskarżono o nielegalny wjazd na terytorium okupowanego Krymu. W związku z tą sytuacją, Rosja utworzyła specjalną  grupę operacyjną, która ma chronić rosyjskich rybaków i statki przez „ukraińskim piractwem”. Wcześniej Rosja domagała się natychmiastowego zwolnienia załogi i zwrotu kurta prawowitemu właścicielowi, uznając działania ukraińskich służb za „nielegalne”. Moskwa zagroziła również wykorzystanie jednostek rosyjskiej Floty Czarnomorskiej oraz lotnictwa w celu zabezpieczenia żeglugi swoim statkom na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim.

Załoga „Nord” została już przesłuchana w charakterze świadków przez SBU w Chersoniu, na południu Ukrainy. Po przesłuchaniach zostali oni zwolnieni, ponieważ, jak zaznacza ukraińska prokuratura, nie są podejrzanymi w sprawie. Inaczej jest w przypadku Władimira Gorbienki, kapitana statku, przeciwko któremu toczy się postępowanie ws. „naruszenia procedury wjazdu na tymczasowo okupowane terytorium Ukrainy i opuszczenia go celem działania na szkodę interesu państwa”. Grozi za to kara do 5 lat więzienia, a w tym przypadku również konfiskata statku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W kwietniu Ukraina aresztowała kolejny rosyjski statek – pogłębiarkę, która wydobywała piasek niedaleko wybrzeży Krymu, anektowanego przez Rosję, na budowę mostu przez Cieśninę Kerczeńską. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury, by zająć statek na poczet spowodowanych szkód.

Unian / 112.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz