Rosja uznała estońskiego dyplomatę za persona non grata w oparciu o zasadę wzajemności – poinformowało rosyjskie MSZ w opublikowanym w piątek oświadczeniu.

Jak przekazała rosyjska, państwowa agencja prasowa Tass powołując się na piątkowe oświadczenie rosyjskiego MSZ, Rosja uznała estońskiego dyplomatę za persona non grata w oparciu o zasadę wzajemności. Poinformowano o tym estońską chargé d’affaires Yanę Vanamelder, która została wezwana do rosyjskiego MSZ.

„Szefowi estońskiej misji dyplomatycznej przedstawiono 24 marca stanowczy protest w związku z bezpodstawnym uznaniem pracownika ambasady rosyjskiej za persona non grata. Opierając się na zasadzie wzajemności, stwierdzono, że dyplomata estońskiej ambasady o równym rangi musi opuścić Rosję w tym samym terminie, jaki wyznaczono na wyjazd naszego kolegi” – podało resort.

Ministerstwo dodało, że Rosja będzie musiała podjąć również inne działania na zasadzie wzajemności w odpowiedzi na „natarczywe działania prowokacyjne władz estońskich przeciwko Rosji”.

„Odpowiedzialność za całkowite załamanie stosunków dwustronnych spoczywa na tych, którzy podejmują takie decyzje w Tallinie” – zaznaczył resort.

Jak poinformowała służba prasowa ministerstwa spraw zagranicznych Estonii, MSZ kraju ogłosiło w piątek, że wydala z kraju pracownika ambasady Federacji Rosyjskiej.

Według MSZ dyplomata brał czynny udział w podważaniu bezpieczeństwa i porządku konstytucyjnego Estonii.

„24 marca estońskie MSZ wezwało chargé d’affaires ambasady rosyjskiej i przekazało notę dyplomatyczną uznającą członka personelu dyplomatycznego ambasady za persona non grata” – czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że działania tej osoby naruszyły konwencję wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, a pracownik ambasady musi opuścić Estonię do 29 marca.

„Ten dyplomata był zaangażowany w bezpośrednie i aktywne podważanie bezpieczeństwa i porządku konstytucyjnego Estonii, szerzył propagandę usprawiedliwiającą działania wojskowe Rosji i spowodował rozłam w estońskim społeczeństwie” – poinformowało MSZ.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply