27 chińskich samolotów wojskowych naruszyło w niedzielę strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu – poinformował resort obrony Tajwanu. W tym czasie 10-osobowa delegacja parlamentarzystów z Litwy, Łotwy i Estonii przybyła na wyspę.

Tajwański resort obrony poinformował, że w odpowiedzi na naruszenia strona tajwańska wysłała własne samoloty bojowe, by monitorowały sytuację. Włączone zostały również systemy obrony przeciwrakietowej, wysłano ostrzeżenia radiowe – podaje agencja AP. Według strony tajwańskiej w incydencie wzięło udział 18 chińskich myśliwców, pięć bombowców H-6, a także samolot do tankowania w powietrzu Y-20. PAP zwraca uwagę, że tym czasie 10-osobowa delegacja parlamentarzystów z Litwy, Łotwy i Estonii przybyła na wyspę.

Chińskie samoloty wtargnęły do południowo-zachodniej części strefy ADIZ w bliskiej odległości od archipelagu Dongsha (Pratas).

Zobacz także: Litwa przyłącza się do antychińskiej polityki USA

Także na początku listopada bieżącego roku 16 chińskich myśliwców wleciało do tajwańskiej Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej (ADIZ). Była to największa liczba od początku października. W październiku br. chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza wysłała około 150 samolotów bojowych do strefy obrony powietrznej podczas trwających kilka dni manewrów.

Informowaliśmy, że chińska armia przeprowadziła w piątek „sprawdzian gotowości bojowej” w Cieśninie Tajwańskiej. Była to odpowiedź na obecną wizytę parlamentarzystów USA na wyspie.

Przypomnijmy, że prezydent USA Joe Biden oświadczył w październiku bieżącego roku, że Stany Zjednoczone broniłyby wyspy Tajwan w razie inwazji chińskiej armii.

Uznawana przez małą część państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan. Tam, korzystając z osłony USA, funkcjonowały one dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej. Jednak sekretarz stanu Mike Pompeo, uważany za polityka szczególnie antypekińskiego, w listopadowym wywiadzie dla jeden z rozgłośni radiowych stwierdził, że „Tajwan nie był częścią Chin”. Pompeo zdecydował w styczniu 2021 roku o odwołaniu ograniczeń dla dyplomatów USA na kontakty z przedstawicielami władz na Tajwanie.

Zobacz także: Chiny zagroziły Australii „potężnym atakiem”

apnews.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply