Chińska armia przeprowadziła w piątek “sprawdzian gotowości bojowej” w Cieśninie Tajwańskiej. Była to odpowiedź na obecną wizytę parlamentarzystów USA na wyspie.

Chińska armia przeprowadziła w piątek sprawdzian gotowości bojowej sił morskich i powietrznych w Cieśninie Tajwańskiej – napisały w oświadczeniu siły zbrojne Chin. “To niezbędny środek w odpowiedzi na obecną sytuację w Cieśninie Tajwańskiej. Tajwan jest częścią terytorium Chin, a obrona suwerenności narodowej i integralności terytorialnej jest świętą misją naszego wojska” – agencja Reuters cytuje piątkowy komunikat chińskiego wojska. Była to odpowiedź na obecną wizytę parlamentarzystów USA na wyspie. Nie podano żadnych szczegółów działania chińskiej armii.

W piątek delegacja kongresmanów USA spotkała się z przedstawicielami tajwańskiego rządu, w tym z prezydent Caj Ing-wen oraz ministrem spraw zagranicznych Josephem Wu. W wizycie bierze udział pięciu parlamentarzystów amerykańskich z Markiem Takano na czele.

“Wizyta delegacji kongresmenów pod przewodnictwem Marka Takano świadczy o intensywności i bliskości relacji tajwańsko-amerykańskich. Tajwan ma nadzieję na dalsze pogłębianie współpracy z USA i działanie na rzecz społeczności międzynarodowe” – napisano w oświadczeniu resortu spraw zagranicznych Tajwanu.

Chiny wyraziły sprzeciw wobec wizyty amerykańskiej delegacji na Tajwanie. Deputowana Partii Republikańskiej Elissa Slotkin przekazała w mediach społecznościowych, że chińska ambasada w USA miała wywierać naciski, by odwołano wizytę.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że prezydent USA Joe Biden oświadczył w październiku bieżącego roku, że Stany Zjednoczone broniłyby wyspy Tajwan w razie inwazji chińskiej armii.

Uznawana przez małą część państw Republika Chińska na Tajwanie jest dziedzictwem chińskiej wojny domowej. Gdy nacjonalistyczny przywódca Chin Czang Kaj-szek przegrał walkę z komunistami Mao Zedonga, którzy 1 października 1949 proklamowali powstanie Chińskiej Republiki Ludowej, w grudniu tegoż roku roku resztki sił nacjonalistycznych ewakuowały się na Tajwan. Tam, korzystając z osłony USA, funkcjonowały one dalej jako Republika Chińska, początkowo ciesząca się międzynarodowym uznaniem.

Zobacz także: Dziesiątki samolotów wojskowych ChRL wokół Tajwanu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 1971 ChRL zajęła jej miejsce w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tego czasu większość państw świata uznaje ją za jedyne państwo chińskie. Nawet wspierające tajwańskie struktury Stany Zjednoczone uznają formalną jedność państwowości chińskiej. Jednak sekretarz stanu Mike Pompeo, uważany za polityka szczególnie antypekińskiego, w listopadowym wywiadzie dla jeden z rozgłośni radiowych stwierdził, że „Tajwan nie był częścią Chin”. Pompeo zdecydował w styczniu 2021 roku o odwołaniu ograniczeń dla dyplomatów USA na kontakty z przedstawicielami władz na Tajwanie.

Zobacz także: Chiny zagroziły Australii “potężnym atakiem”

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply