IPN wydał w niedzielę komunikat o zatrzymaniu historyka polskiego IPN dr hab. Henryka Głębockiego, przez FSB w piątek w Moskwie.

Zatrzymanemu w Moskwie dr hab. Henrykowi Głębockiemu odczytano decyzję Federalnej Służby Bezpieczeństwa datowaną na 21 listopada br. o konieczności wyjazdu z terenu Federacji Rosyjskiej w ciągu 24 godzin od chwili jej otrzymania, pod groźbą przymusowej deportacji. W decyzji FSB nie wskazano merytorycznego powodu wydalenia, a także nie przewidziano możliwości odwołania. Oznacza ono zakaz ponownego wjazdu na terytorium Rosji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Dr hab. Henryk Głębocki przyjechał do Rosji od 14 listopada tego roku aby kontynuować prowadzone od 1993 r. badania zbiorów archiwalnych i bibliotecznych dotyczące relacji polsko-rosyjskich w wieku XIX-XX. Historyk poświęcił temu tematowi szereg prac naukowych.

CZYTAJ TAKŻE: MSZ Rosji usprawiedliwiło sowiecką agresję na Polskę w 1939 roku

Pracownik IPN wygłosił także, na zaproszenie Instytutu Polskiego w Sankt-Petersburgu, dwa wykłady otwarte, poświęcone losom Polaków, a także rocznicy „operacji polskiej” NKWD w ramach Wielkiego Terroru w ZSRS 1937–1938. Miały one miejsce w siedzibie petersburskiego Memoriału, a następnie w Instytucie Polskim w Petersburgu w dniach 22 i 23 listopada br.

IPN w swoim komunikacie podkreśla, że decyzja Federalnej Służby Bezpieczeństwa jest równoznaczne z zablokowaniem możliwości dostępu do archiwów w Rosji, niezbędnych dla dalszego prowadzenia badań dra hab. Henryka Głębockiego, poświęconych historii stosunków polsko-rosyjskich.

Dr hab. Henryk Głębocki oprócz IPN pracuje w Zakładzie Historii Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kresy.pl / ipn.gov.pl

14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jwu
  jwu :

  Media podały suchą informację.A być może szanowny Pan doktor chodzi na smyczy UIPN i wspólnie z Wiatrowyczem przygotowywał materiały szkalujące ruskich ? Tego nie wiemy ? Ale mam nadzieję,że znajdzie się ktoś ,kto uchyli rąbka tajemnicy?

  • dh7901
   dh7901 :

   @jwu Uchylam „rąbka tajemnicy” w ramach „Tylko prawda Polaczków oświetli, Ruska Prawda i Putin.” O tobie nie wspominając.
   Prof. Głębocki jest znaną osobą, dlatego MSZ Rosji wydało oświadczenie.
   Oficjalne stanowisko Rosji:
   „Wydalenie prof. Głębockiego z UJ i IPN było odpowiedzią na wydalenie z Polski Karnauchowa, rosyjskiego historyka zatrudnionego w Rosyjskim Instytucie Studiów Strategicznych”.
   Rosjanin wydalony z Polski podejrzany był o inicjowanie i udział w „wojnie hybrydowej” przeciwko Polsce.
   – Z ustaleń ABW wynikało również, że mężczyzna utrzymywał aktywne kontakty ze służbami wywiadowczymi Federacji Rosyjskiej. Wyszukiwał osoby o poglądach odpowiednich z jego punktu widzenia. Proponował i ułatwiał im współpracę z Rosją (np. udział w konferencjach, publikacje) i tworzył sieć kontaktów, za pomocą których szerzono prorosyjską propagandę. Instruowł polskich „podopiecznych” co mówić, jak, gdzie i kiedy. Dmitrij K. miał w ten sposób podejmować szereg inicjatyw „wymierzonych w polskiej interesy”.
   Poświęcał wiele uwagi, stosunkom polsko-ukraińskim. Działał na rzecz wzrastania napięć, prowadził szereg inicjatyw w kampanii informacyjnej na rzecz Rosji, stymulował i prowadził też działania, które miały być przedstawiane jako oddolny opór przeciw ustawie o likwidacji pomników radzieckich w Polsce – powiedział Stanisław Żaryn w TVP Info…
   Strona rosyjska poprzez agencje RIA Novosti i Sputnik oświadczyła: „Rosyjski Instytut Studiów Strategicznych uważa za „absolutną prowokację” wydalenie z Polski obywatela Rosji Dmitrija Karnauchowa.

 2. jerzyjj
  jerzyjj :

  A co piszą o Badaczu inni:

  tzw. „badacz” Henryk Głębocki to płatny agent CIA, który zangażował się w organizowanie ZADYM ulicznych dwa miesiące temu w Moskwie,
  czyli chamsko WTRĄCAŁ się w polityczne sprawy Rosji i naruszył porządek publiczny w Rosji, naruszył prawa Rosji i powinien się cieszyć, że jego w Rosji nie aresztowali, rozliczyli za jego AWANTURNICTWO polityczne w Rosji i do PIERDLA.

  On poważnie naruszył status wizowy na jakim przebywał w Rosji.
  Organizacja tzw. „Memoriał” w Rosji jest zbiegowiskiem ŻYDÓW z rosyjskim obywatelstwem, którzy są czymś w rodzaju w ŻYDOWSKIEGO gangu jak w III RP organizacja o nazwie „Otwarta Rzeczpospolita” które SZKALUJE Polskę i Polaków, szuka „dziury w całym” aby ośmieszać miejscowych tubylców i podporządkować interesom mafijnej KAŚCIE żydowskiej lub rozczeniowych finansowych KLUBÓW żydowskich z USA.
  Ten „memoriał” w Rosji jakoby „walczy o prawa człowieka” czyli faktycznie o specjalne przywileje prawne dla żydów i ich agentów.

  Ponadto ta zgraja żydowska „Memoriał” jest jednym z żydowskich trybików do prowadzenia SABOTAŻU przeciw Rosji, walcząc w sposób kryminalny(nie Konstytucyjny z użyciem przemocy fizycznej, kłamstw, łapówkarstwa, pomówień itp.) w zajęciu wysokich stanowisk w administracji państwowej Rosji przez ŻYDÓW z rosyjskim obywatelstwem, którzy NIE afirmują się interesem Państwa Rosyjskiego.

  Aktywiści „memoriału” wspierani finansowo z poza Rosji też zawsze biorą udział w organizowaniu wielu ZADYM ulicznych pod PRETEKSTEM „obrony praw człowieka” z podważaniem wiarygodności oficjalnej władzy w Rosji na ZAMÓWIENIA z USA.
  Brała też udział w przygotowaniu awanturnictwa zamieszek ulicznych 2-a miesiące temu na zamówienie za PIENIADZE z USA waszyngtońskich awanturników, czyli politycznej ZADYMY ulicznej w Moskwie z blokowaniem ulic śródmieścia itp.