Rosyjskie MSZ opublikowało prowokacyjny tekst, w którym w pełni odwołuje się do sowieckiej wersji historii.

Na facebookowym profilu MSZ Rosji opublikowano tekst autorstwa jego departamentu historyczno-dokumentalnego, w którym odniesiono się do 17. września 1939 roku, daty sowieckiej agresji na II RP. Jak napisano, „zdarzenie to do tej pory wywołuje ostre naukowe dyskusje a także jest wykorzystywane do politycznie motywowanych, koniunkturalnych twierdzeń, jakoby Związek Radziecki razem z nazistowskimi Niemcami przeprowadził ‚czwarty rozbiór Polski’ i rozpoczął II wojnę światową.”

Następnie MSZ Rosji punkt po punkcie usprawiedliwia działania ZSRR wobec Polski, ani słowem nie wspominając o poprzedzającym je pakcie Ribbentrop-Mołotow, w którym III Rzesza i ZSRR podzieliły Europę Środkowo-Wschodnią na swoje strefy wpływów.

W pierwszym punkcie Rosjanie twierdzą, że II wojna światowa zaczęłaby się 1. września 39 roku „niezależnie od działań ZSRR”. Następnie następuje próba udowadniania, jakoby państwo polskie w połowie września 1939 praktycznie nie istniało:

W połowie września 1939 r. opór Polaków był prawie całkowicie złamany. O losach kampanii zdecydował nie udział Armii Czerwonej ale wojskowa przewaga Niemiec, słabe przygotowanie, taktyczne błędy polskich sił zbrojnych oraz polityczna krótkowzroczność Warszawy w ciągu poprzednich pięciu lat (kurs na zbliżenie z hitlerowcami, który okazał się dla RP katastrofą). – twierdzi MSZ Rosji.

Rosjanie twierdzą także, że Armia Czerwona zatrzymała się na tzw. linii Curzona, która została zaproponowana w 1919 roku w Wersalu na wschodnią granicę Polski, nie wspominając, że rozgraniczenia stref wpływu III Rzeszy i ZSRR dokonano zgodnie z paktem Ribbentrop-Mołotow.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rosyjskie MSZ próbuje także przedstawiać sowiecką inwazję jako dobrodziejstwo dla ludności zajętych polskich Kresów. Gdyby nie Armia Czerwona, już w 1939 roku na tych ziemiach rozpocząłby się Holokaust oraz ludobójstwo Słowian – twierdzą Rosjanie przywołując stare sowieckie tezy propagandowe o wkroczeniu dla „ochrony ludności”. O terrorze sowieckim nie wspomina się ani słowem.

W kolejnym punkcie twierdzi się, że dopuszczenie do zajęcia całej Polski przez Niemców byłoby dla ZSRR strategicznie niekorzystne. Zapomniano najwyraźniej o tym, że w tamtym czasie III Rzesza i ZSRR były sojusznikami.

Rosyjskie MSZ przywołało także w swoim poście tezy z noty ZSRR wręczonej ambasadorowi RP w Moskwie W. Grzybowskiemu, w której sowiecką agresję przedstawiono jako obronę ludności ukraińskiej i białoruskiej.

Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu minister spraw zagranicznych Rosji porównał pakt Ribbentrop-Mołotow do zajęcia Zaolzia przez Polskę.

CZYTAJ TAKŻE: 56% Rosjan uważa, że zasługi Stalina przeważają nad jego winami

Kresy.pl / Facebook
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  ka9q :

  Paktem Ribbentrop – Mołotow Rosjanie rozpoczęli wraz z Niemcami II Wojnę Światową, prawdą jest że bez wypowiedzenia wojny napadli 17-o września 1939 r na Polskę przystępując w ten sposób do II Wojny Światowej i dokonali holokaustu Polaków na zajętych terytoriach (vide Katyń itp.).
  Żadne ministerialne dokumenty nie zmienią prawdy i tak już pozostanie.

  • UPAdlina
   UPAdlina :

   @ka9q nie Rosjanie „kaŁkaz” trollu, tylko żydo-ZSRR. Rosja nie istniała wówczas jako państwo suwerenne. Był żydo-ZSRR zarządzany przez gruzina stalina. Prawdy więc nie mówisz trollino. A holokaustu to na Polakach dokonali twoi ziomale z zachodniej nazi-upainy przy poparciu nazistowskich niemiec. Taką „prawdę” jak twoja możesz wciskać ziomalom na kijowskim nazi-majdanie.

   • Avatar
    chaser :

    @UPAdlina Co to za bzdury o żydo-ZSRR skoro masz tekst w którym to OBECNA Rosja stosuję retorykę żywcem skopiowaną z wypowiedzi Mołotowa. Już nie broń tak Rosji zawsze gdy ktoś ją skrytykuje, bo robi się to żałosne i tylko pokazujesz swoją hipokryzję i poparcie dla plucia na Polskę tak jak w przypadku wpisu rosyjskiego MSZ.

    • UPAdlina
     UPAdlina :

     @chaser sam nie gadaj bzdur. Bronię Rosji, ponieważ FAKTEM jest, że w 1939 nie istniała jako suwerenne państwo. Była jedną z republik żydo-bolszewickiego ZSRR, więc o co ci chodzi? Jaka hipokryzja? To prawda. Nic sobie nie wymyślam. Plucie na Polskę? A co robi „polski” rząd warszawski na smyczy faszyngtonu, jak nie pluje na Rosję? I na co ty liczysz? Że Rosja nie odpluje? Raczej sam jesteś żałosny oczekując braku reakcji na działania „polskich” marionetek, które przyjęły na siebie rolę harcownika na rozkaz faszyngtonu. Kuba Bogu, tak Bóg kubie.

    • Kojoto
     Kojoto :

     @chaser – nie przjmuj się sowietofilskim bydłem. To ścierwo jest gotowe nawet tłumaczyć niemców i zapewne banderowców, o ile to jest na rękę rosji. I nie ukrywa, że Polska się dla niego nie liczy jeśli ma konflikt interesów z rosją. Żołnierzy wyklętych nazywa „kontrowersyjnymi”, a martwi się że w Polsce nie chcemy sowieckich pomników i nie zgadzamy się na posowiecką-rosyjską agresywną propagandę. Idzie w zaparte mimo tego, że ta jego wspaniała rosja wciąż usprawiedliwia ten „żydo-bolszewicki” reżim ZSRR. To po prostu palant który uwierzył we własne kłamstwa.

     • UPAdlina
      UPAdlina :

      @Kojoto a ty banderowski pedrylu o czym znowu bredzisz? Sowietów ćwoku już dawno nie ma. Kwestia sowieckich pomników szmato chachłata to tylko próba odwrócenia uwagi Polaków od kwestii banderyzmu na twoim nazi-banderowskim grajdole. Już to przerabialiśmy, więc się nie powtarzaj tępy skakunie mobójstwa na Polakach na Kresach. Zaprzeczysz temu zboajdaniarski. Jaką agresywną rosyjską propagandę mendo upaińska? Czy ci się to podoba szmaciarzu, czy nie, to żydo-bolszewia pokonała nazizm, dzięki czemu twoi ziomale nazi-banderowscy nie mogli dokończyć ludku nazi-majdaniarski? Kłamstwa to wokół rozsiewasz ty pedale, a dowodów jest na to, aż nadto. Przypomnieć ci chachle?

     • Kojoto
      Kojoto :

      @PAdlina pisze, „ze dzis prawdziwych cyganów już nie ma”, ale jak sam stwierdza: „żydo-bolszewia pokonała nazizm” i za to będzie im lizał cuchnące giry do końca swojego żałosnego życia, w końcu pewnie to wyssał ze spermą swojego bolszewickiego ojca, więc sam jest sowieckim bękartem. Przykro na to patrzeć. Posowieckie pacholę wielbiące barwy banderowskiej szmaty.

     • UPAdlina
      UPAdlina :

      @hujoto a co jóźwiak lachociągu zaprzeczysz, że żydo-bolszewia pokonała nazizm i dzięki temu zahamowała ludobójstwo dokonywane przez nazi-ukrów – twoich zwyrodniałych ziomali na Polakach na Kresach? Zaprzeczysz spermo-pijco spedalony? Taka jest prawda chachłata gnido, a to że ci się ta prawda nie podoba to nie mój problem. Idź do kibla i poskarż sie muszli klozetowej.

     • UPAdlina
      UPAdlina :

      @Kojoto a ty banderowski pedrylu o czym znowu bredzisz? Sowietów ćwoku już dawno nie ma. Kwestia sowieckich pomników szmato chachłata to tylko próba odwrócenia uwagi Polaków od kwestii banderyzmu na twoim nazi-banderowskim grajdole. Już to przerabialiśmy, więc się nie powtarzaj tępy skakunie majdaniarski. Czy ci się to podoba szmaciarzu, czy nie, to żydo-bolszewia pokonała nazizm, dzięki czemu twoi ziomale nazi-banderowscy nie mogli dokończyć ludobójstwa na Polakach na Kresach. Zaprzeczysz temu skakunie nazi-majdaniarski? Jaką agresywną rosyjską propagandę mendo upaińska? Agresywnie to się zachowują marionetki uSSmańskie obsadzone na stołkach w W-wie na rozkaz faszyngtonu. Kłamstwa to wokół rozsiewasz ty pedale, a dowodów jest na to, aż nadto. Przypomnieć ci chachle?