Według sondażu Centrum Lewady w ostatniej dekadzie spada liczba Rosjan twierdzących, że zbrodnie Stalina są nie do usprawiedliwienia.

Centrum Lewandy opublikowało dzisiaj sondaż, w którym pytano Rosjan o stosunek do Józefa Stalina i pamięć o jego zbrodniach. Badanie zostało opatrzone obszernym komentarzem dyrektora Centrum Lwa Gudkowa. Podkreślił on, że przez ostatnie 10 lat odsetek Rosjan, zgadzających się ze stwierdzeniem, że stalinowskie zbrodnie są nie do usprawiedliwienia, spadł niemal dwukrotnie. W 2007 roku z twierdzeniem tym zgadzało się 72 proc. Rosjan, a w 2017 rok – 39 proc. Dodatkowo wzrósł z 9 proc. do 26 proc. – odsetek osób mogących usprawiedliwiać działania Stalina pewnymi względami politycznymi. Ośrodek podkreśla, że dotyczy to zwłaszcza młodych osób, którzy zdaniem badaczy bezmyślnie przyjmują telewizyjną apologię Stalina.

Badanie pokazuje, że około 40 procent Rosjan wie mało lub nic na temat terroru stalinowskiego. Centrum Lewady precyzuje, że w tej grupie znajdują się przeważnie młodzi Rosjanie a także mieszkańcy peryferii – głównie kobiety o niskim wykształceniu.

ZOBACZ TAKŻE: Stalin pozostaje dla Rosjan najwybitniejszą postacią wszech czasów

Dodatkowo 44-47 procent stanowią osoby które „coś słyszały” o Wielkim Terrorze lat 30., jednak w ich wiadomościach są luki i niesprecyzowane wyobrażenia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Socjolodzy podkreślają, że ponad połowa Rosjan zdaje sobie sprawę, że Stalin był bezpośrednio odpowiedzialny za wsadzanie ludzi do więzień, tortury i śmierć niewinnych. Zdaniem 41 proc. Rosjan, represje były wymierzone we wszystkich obywateli, 22 procent we wrogów Stalina w partii komunistycznej, a według 11 proc. były wymierzone w realnych wrogów narodu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Stalin ma coraz więcej pomników w Rosji

Jeżeli chodzi o pamięć osobistą i rodzinną to 20 do 30 procent Rosjan pamięta, że ktoś w rodzinie padł ofiarą represji okresu stalinowskiego. 49 procent stwierdziło że w jego rodzinie nikt nie padł ofiarą represji, a 28 proc. nie wie lub nie ma zdania.

Sama świadomość istnienia represji, nie przeszkadza w pozytywnej ocenie samego Stalina. Dla 56 proc. świadomych jego zasługi przewyższają winy. Centrum Lewady podkreśla, że Stalin jest odbierany jako jeden z symboli wielkiego państwa, zwycięstwa narodu radzieckiego w wielkiej wojnie ojczyźnianej.

Amnezji historycznej sprzyja również dwuznaczna, wątpliwa w wymiarze moralnym ‚polityka pamięci’ władz rosyjskich, łącząca mitologizację radzieckiej przeszłości z ukrytym usprawiedliwianiem zbrodni popełnianych przez państwo lub co najmniej dążeniem do umniejszenia ich znaczenia i skali – oświadczył w komentarzu Lew Gudkow.

Zdaniem socjologa w społeczeństwie rosyjskim nie ma cieszących się autorytetem postaci, mogących oceniać postacie historyczne i przeszłość, ponieważ elity naukowe i intelektualne pozostają bez wpływu na opinię publiczną. Według szefa Centrum Lewady społeczeństwo nie jest w stanie samorzutnie przeprowadzić refleksji na temat historii Z tego powodu zdaniem Gudkowa z pamięci społecznej znika okres represji Stalina i zastępowany jest oficjalnym mitem zwycięstwa 1945 roku.

kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • UPAdlina
   UPAdlina :

   @ka9q nie bredź „kaŁkaz”. Ja nigdy nie popierałem żydo-bolszewii, ale nie można zapominać o tym, że jej zwycięstwo nad nazizmem ocaliło tysiące Polaków, ponieważ powstrzymało ludobójstwo dokonywane przez twoich nazi-upaińskich ziomali na ludności polskiej. I temu nie można zaprzeczyć kaŁkaz, więc się tak nie pluj. Stalin był zbrodniarzem, ale nie można udawać, że nie zdajemy sobie sprawy, iż poprzez swoje zwycięstwo nad nazizmem „niechcący” (ale jednak ocalił) tysiące istnień ludzkich. Gdyby nie pokonanie nazizmu, z którym twoja nacja wiązała wielkie nadzieje, to kolejne setki tysięcy Polaków zginęłoby z rąk nazi-banderowskich dewiantów straszną śmiercią. Nazizm dla Słowian przewidywał eksterminację. Można więc zrozumieć postawę Rosjan.

  • Avatar
   chaser :

   @UPAdlina I to co tu napisałeś kompromituje Cię ostatecznie. Bronisz ludobójce i niczym się nie różnisz od obrońców UPA.
   A pozytywne oceny Stalina w Rosji są już bardziej pozytywne niż Bandery na Ukrainie. Oczywiście Będziesz to pomijał i obłudnie bronił Rosji i jej zbrodniczych poglądów. Rosjanie nas nienawidzą wystarczy sobie obejrzeć tamtejsze programy w których plują na Polaków.

   • UPAdlina
    UPAdlina :

    @chaser nie pieprz koleś , bo to ty się kompromitujesz. Nie bronię nikogo, ale trzeba oddać rację prawdzie. Zaprzeczysz, że dzięki zwycięstwu stalina nad nazizmem tysiące Polaków ocalało przed śmiercią z rąk banderowskich ludobójców i nazistów? Wiesz, co by było, gdyby wygrał nazizm z żydo-bolszewizmem? Pod butem żydo-bolszewii Polska przetrwała, a nazizm przewidział dla Słowian eksterminację. Nie chrzań więc tych pierdół, bo to, że stalin był zbrodniarzem nie zmienia faktu, że pokonanie przez niego nazizmu ocaliło tysiące Polaków. Temu nie zaprzeczysz, więc po co te kwiki? Rosjanie Polaków nienawidzą? Nie bredź. Polaków nienawidzą nazi-banderowskie chachły z zachodniej upainy. Co do Rosjan, to jak ty uważasz, że mają reagować obecnie na Polaków po tym, co wyprawia anty-polski „polski” rząd na usługach bandyckich uSSmanów? Jak maja reagowac na fakt, że „polski” rząd wspiera nazi-banderowską juntę, która atakuje Donbas? Zanim coś koleś napiszesz o kompromitacji, to się kilka razy zastanów, bo to ty się kompromitujesz swoim zaślepieniem. PS: Obejrzyj sobie, jak Polacy biorący udział w Rajdzie Katyńskim są przyjmowani przez Rosjan i nie gadaj głupot.

   • UPAdlina
    UPAdlina :

    @chaser co ty człowieku jesteś taki zdziwiony tym stosunkiem Rosjan do stalina? To był zbrodniarz, ale nie zaprzeczysz, że zwyciężył nazizm, co ocaliło setki tysięcy ludzi przed śmiercią. Nazizm przewidział dla Słowian eksterminację, a Polaków chętnie wyriezaliby zachodni nazi-upaińcy ku uciesze niemców. To byś wolał? Przestań więc kwiczeć, że Rosjanie widzą w stalinie oprócz bandyty także i zwycięzcę nazizmu. Czego jęczysz? Zajmij się lepiej zwalczaniem nazi-banderowskich chachłów, którzy wysuwają roszczenia terytorialne wobec Polski. No chyba, że masz to w dupie, ale wtedy wiadomo już, ktoś zacz.