Wicepremier Mateusz Morawiecki wziął udział w Międzynarodowej Konferencji „Pamięć i nadzieja”, poświęconej Polakom ratujących Żydów podczas Holocaustu.

Mateusz Morawiecki powiedział w Niedzielę w Toruniu: Mój przedmówca [wiceprzewodniczący parlamentu Izraela Yehiel Hilik Bar – red.] mówił parę razy o nazistach, ale Szymon Wiesenthal powiedział, że trzeba nazwać tych zbrodniarzy, gdyż oni nie mogą i nie powinni spać spokojnie. To nie byli żadni naziści, kosmici nie wiadomo skąd, to byli Niemcy. To oni zgotowali ten los, na tej ziemi.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Wicepremier dodał, że „pokrętna semantyka” używanie nowych słów w kontekście Holokaustu fałszuje rzeczywistość historyczną. Powinniśmy się tego wystrzegać – dodał wicepremier. Odwołał się przy tym do postaci Jana Karskiego, który podróżował do USA i tam opowiadał o bezprecedensowej zbrodni politykom, biskupom oraz przedstawicielom świata i mediów.

CZYTAJ TAKŻE: Czołowy polityk Nowoczesnej stwierdził, że obozy tworzyli nie Niemcy, ale naziści

On natrafił na mur obojętności w świecie wolnym, bogatym, który mógł coś zrobić. Prezydent Bush pożałował, że Amerykanie nie zbombardowali tych wszystkich linii kolejowych, którymi wozili Żydów do obozów koncentracyjnych – dodał Morawiecki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W konferencji, która zaczęła się od uroczystej mszy, udział wzięli – poza Morawieckim – m.in. premier Beata Szydło, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta, szefowa kancelarii premier Beata Kempa, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak oraz wiceminister kultury Jarosław Sellin. Obecni byli również uratowani przez naszych rodaków w czasie Holokaustu, przedstawiciele rządu i parlamentu Izraela, oraz prezes fundacji „From The Depths” Jonny Daniels.

Organizatorami konferencji są: Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”, działający przy Fundacji Lux Veritatis oraz Fundacja „From The Depths”, we współpracy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Kresy.pl / rmf24.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz