Wicepremier Mateusz Morawiecki wziął udział w Międzynarodowej Konferencji „Pamięć i nadzieja”, poświęconej Polakom ratujących Żydów podczas Holocaustu.

Mateusz Morawiecki powiedział w Niedzielę w Toruniu: Mój przedmówca [wiceprzewodniczący parlamentu Izraela Yehiel Hilik Bar – red.] mówił parę razy o nazistach, ale Szymon Wiesenthal powiedział, że trzeba nazwać tych zbrodniarzy, gdyż oni nie mogą i nie powinni spać spokojnie. To nie byli żadni naziści, kosmici nie wiadomo skąd, to byli Niemcy. To oni zgotowali ten los, na tej ziemi.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1741.62 PLN    (7.91%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wicepremier dodał, że „pokrętna semantyka” używanie nowych słów w kontekście Holokaustu fałszuje rzeczywistość historyczną. Powinniśmy się tego wystrzegać – dodał wicepremier. Odwołał się przy tym do postaci Jana Karskiego, który podróżował do USA i tam opowiadał o bezprecedensowej zbrodni politykom, biskupom oraz przedstawicielom świata i mediów.

CZYTAJ TAKŻE: Czołowy polityk Nowoczesnej stwierdził, że obozy tworzyli nie Niemcy, ale naziści

On natrafił na mur obojętności w świecie wolnym, bogatym, który mógł coś zrobić. Prezydent Bush pożałował, że Amerykanie nie zbombardowali tych wszystkich linii kolejowych, którymi wozili Żydów do obozów koncentracyjnych – dodał Morawiecki.

W konferencji, która zaczęła się od uroczystej mszy, udział wzięli – poza Morawieckim – m.in. premier Beata Szydło, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta, szefowa kancelarii premier Beata Kempa, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak oraz wiceminister kultury Jarosław Sellin. Obecni byli również uratowani przez naszych rodaków w czasie Holokaustu, przedstawiciele rządu i parlamentu Izraela, oraz prezes fundacji „From The Depths” Jonny Daniels.

Organizatorami konferencji są: Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”, działający przy Fundacji Lux Veritatis oraz Fundacja „From The Depths”, we współpracy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Kresy.pl / rmf24.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz