Prezydent Czech Miloš Zeman zapowiedział, że jest gotowy zawetować ustawę wprowadzającą “małżeństwa” jednopłciowe. “Rodzina to związek między mężczyzną a kobietą. Kropka” – oświadczył Zeman, cytowany w sobotę przez portal Do Rzeczy.

Rejestrowane związki jednopłciowe zostały zalegalizowane w Czechach już 16 lat temu. Według przyjętej w 2006 roku przez czeski parlament ustawy, osoby będące w związkach partnerskich, również jednopłciowych, uzyskały prawo do dziedziczenia oraz opieki zdrowotnej. Czeski kodeks cywilny nadal definiuje jednak małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety. Środowiska LGBT w Czechach domagają się “małżeństw” jednopłciowych.

7 czerwca do niższej izby czeskiego parlamentu został złożony projekt ustawy dotyczący “małżeństw” jednopłciowych. Prezydent Czech Miloš Zeman zapowiedział, że jeśli nowe przepisy trafią na jego biurko, spotkają się z jego wetem – zwraca uwagę portal Do Rzeczy. “Rodzina to związek między mężczyzną a kobietą. Kropka” – oświadczył Zeman.

Weto czeskiego prezydenta może zostać odrzucone przez parlament, lecz potrzeba do tego większości głosów w niższej izbie.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku prezydent Czech Miloš Zeman wyraził opinię, iż osoby transpłciowe są dla niego „obrzydliwe”. Podkreślił, że zmiana płci jest rodzajem okaleczenia. Skrytykował też działania ruchu LGBT, a parady równości określił mianem „bezsensownych”.

“Jeśli przechodzi się operację zmiany płci, w zasadzie popełnia się przestępstwo samookaleczenia” – powiedział Zeman. „Każda operacja niesie ze sobą ryzyko i cóż, ci transpłciowi ludzie są dla mnie obrzydliwi” – dodał.

Zobacz także: Ukraińscy nacjonaliści przeciw polsko-ukraińskiemu marszowi LGBT w Warszawie [+VIDEO]

dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply