Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił w pierwszej instancji pozew złożony przeciwko arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu. Chodziło o słowa „tęczowa zaraza” wypowiedziane przez arcybiskupa w kontekście LGBT.

Słowa metropolity krakowskiego padły w trakcie Mszy św. z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (sierpień 2019). Środowiska lewicowe wysyłały w tej sprawie zgłoszenia do prokuratury, zarzucając arcybiskupowi m.in. nawoływanie do nienawiści oraz propagowanie faszyzmu. Większość z nich złożyły osoby prywatne, w dwóch przypadkach stowarzyszenia. Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił w pierwszej instancji jeden z opisywanych pozwów – poinformował we wtorek portal wPolityce.pl.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha – neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa” – mówił arcybiskup Marek Jędraszewski w Bazylice Mariackiej w sierpniu ubiegłego roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sąd uznał, że konkordat gwarantuje Kościołowi w Polsce autonomię w głoszeniu wiary i nauczaniu, w związku z czym biskup ma prawo w obronie wiary używać ostrych słów.

Mecenas Marek Markiewicz, reprezentujący arcybiskupa przed sądem, skomentował decyzję sądu w rozmowie z portalem wPolityce.pl. Jego zdaniem decyzja sądu wzmacnia wolność słowa w Polsce. Podkreśla także autonomię Kościoła i państwa.

„To duży sukces. Przez sąd została podkreślona autonomia Kościoła w Polsce. To wzmacnia również wolność słowa w Polsce” – powiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Abp Jędraszewski do kapłanów: znajdujecie się na pierwszej linii zmagań o cywilizację miłości

Przypomnijmy, że abp Marek Jędraszewski odniósł się do kwestii związanych z LGBT także w październiku ubiegłego roku.

„LGBT to prawdziwie pogańska ideologia, która odrywa nas od prawdy o człowieku i wprowadza na tory, w których jako ludzie tracimy swoją tożsamość wyrastającą z samej naszej struktury biologicznej, określającej nas czy to jako kobiety, czy jako mężczyzn” – mówił metropolita krakowski w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Zobacz także: Abp Jędraszewski: ekologizm to bardzo niebezpieczne zjawisko, sprzeczne z wszystkim co jest zapisane w Biblii

wpolityce.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz