Nowa fabryka amunicji artyleryjskiej, którą planuje zbudować na Ukrainie niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall, ma produkować rocznie sześciocyfrową liczbę sztuk amunicji.

W ramach 60. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall ogłosił, że planuje budowę nowej fabryki amunicji artyleryjskiej na Ukrainie.

Jak podano, Rheinmetall podpisał w tej sprawie stosowne oświadczenie woli z ukraińską firmą partnerską. Obecny był przy tym Ołeksandr Kamyszin, ukraiński minister strategicznych gałęzi przemysłu.

„Chcemy być skutecznym partnerem Ukrainy w odbudowie niegdyś silnego przemysłu obronnego na Ukrainie i w zapewnieniu autonomii ukraińskich zdolności” – powiedział dyrektor generalny Rheinmetall, Armin Papperger.

Jak podaje ukraińska agencja Ukrinform, spółka joint venture ma produkować rocznie sześciocyfrową liczbę sztuk amunicji.

W grudniu ub. roku pisaliśmy, że niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall planuje w 2024 roku rozpocząć budowę pierwszych pojazdów opancerzonych na Ukrainie. Chodzi o transportery opancerzone Fuchs i bojowe wozy piechoty Lynx.

„Po podpisaniu umowy chcemy ukończyć pierwszego Fuchsa w ciągu sześciu do siedmiu miesięcy, a pierwszego Lynxa w ciągu 12 do 13 miesięcy” – powiedział wówczas dyrektor generalny Rheinmetall, Armin Papperger.

Już w maju ub. roku pojawiały się informacje, że Rheinmetall planuje wspólnie z ukraińskim koncernem „Ukroboronprom” produkcję transporterów opancerzonych Fuchs na Ukrainie. „Zaczniemy tam od konserwacji i naprawy pojazdów ratowniczych i chcemy jak najszybciej produkować pojazdy opancerzone, takie jak pojazdy opancerzone Fuchs” – powiedział Papperger. Według niego Ukraina jest również zainteresowana nowoczesnym czołgiem Pantera i bojowym wozem piechoty Lynx.

Wcześniej niemiecka firma opublikowała również komunikat, informując o zawarciu porozumienia o współpracy strategicznej z państwowym ukraińskim koncernem zbrojeniowym Ukroboronprom. Jak podano, celem jest „wzmocnienie przemysłu obronnego Ukrainy, a ostatecznie jej bezpieczeństwa narodowego”. Ma to nastąpić w wyniku „stopniowego stworzenia połączonych zdolności w zakresie technologii obronnej, które zostaną zlokalizowane na Ukrainie”.

Ukrinform / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply