Biały Dom uważa, że ​​kwestia członkostwa Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim powinna zostać rozwiązana „w innym czasie”, a obecnie pilniejsze jest udzielenie jej wsparcia w walce z rosyjską agresją – podaje „Ukraińska Prawda”.

Poinformował o tym na spotkaniu z dziennikarzami Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

950 PLN    (4.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Od dziesięcioleci Stany Zjednoczone wyraźnie deklarują, że wspierają politykę otwartych drzwi NATO” – powiedział Sullivan. Jak jednak dodał, „teraz naszym zdaniem najlepszym sposobem na wsparcie Ukrainy jest praktyczna pomoc 'w terenie’, a procesem [akcesyjnym – red.] w Brukseli należy zająć się innym razem”.

Państwa bałtyckie i  Kanada już wyraziły swoje poparcie dla członkostwa Ukrainy w NATO.

Sekretarz Generalny NATO stwierdził, że Ukraina  ma prawo ubiegać się o członkostwo, ale teraz priorytetem jest wsparcie walczącego kraju.

CZYTAJ TAKŻE: Stoltenberg: NATO nie jest stroną konfliktu, ale wspiera Ukrainę

Jak informowaliśmy, w piątek prezydent Rosji Władimir Putin oraz przywódcy Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów zaporoskiego i chersońskiego podpisali traktaty o włączeniu tych terytoriów do Rosji.

Przypomnijmy, że według podanych oficjalnie wyników referendów akcesyjnych, zdecydowana większość mieszkańców separatystycznych republik w Donbasie oraz kontrolowanych przez Rosję części obwodów chersońskiego i zaporoskiego opowiedziała się za dołączeniem do Federacji Rosyjskiej. Wyniki głosowań nie są uznawane przez Ukrainę i państwa zachodnie, które uważają je za pseudoreferenda. Również takie kraje, jak Turcja i Serbia zapowiedziały, że nie uznają referendów, zorganizowanych przez Rosjan na Ukrainie.

W odpowiedzi prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego w trybie przyspieszonym.

CZYTAJ TAKŻE: Biden: USA pomogą Ukrainie odzyskać jej terytoria

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz