Podpisano traktaty o włączeniu okupowanych obwodów Ukrainy do Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin oraz przywódcy Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów zaporoskiego i chersońskiego podpisali traktaty o włączeniu tych terytoriów do Rosji.

Uroczystość odbyła się w piątek na Kremlu. Przed podpisaniem dokumentów Putin wygłosił przemówienie o przyłączeniu nowych terytoriów do Rosji.

Na ceremonię podpisywania w holu ustawiono dwa stoły. Przy jednym z nich siedzieli szefowie czterech regionów, z których każdy na zmianę podpisywał dokument. Przy drugim stole siedział Putin – w imieniu Federacji Rosyjskiej zatwierdzał traktaty.

Przypomnijmy, że według podanych oficjalnie wyników referendów akcesyjnych, zdecydowana większość mieszkańców separatystycznych republik w Donbasie oraz kontrolowanych przez Rosję części obwodów chersońskiego i zaporoskiego opowiedziała się za dołączeniem do Federacji Rosyjskiej. Wyniki głosowań nie są uznawane przez Ukrainę i państwa zachodnie, które uważają je za pseudoreferenda. Również takie kraje, jak Turcja i Serbia zapowiedziały, że nie uznają referendów, zorganizowanych przez Rosjan na Ukrainie.

W piątek nad ranem rosyjskie media poinformowały, że prezydent Rosji, Władimir Putin, podpisał dekrety, na mocy których Moskwa uznaje ukraińskie obwody zaporoski i chersoński za suwerenne i niezależne byty polityczne.

Jeden z dekretów podpisanych przez Putina uznawał „suwerenność państwową i niezależność obwodu zaporoskiego”. Drugi, analogiczny, dotyczył obwodu chersońskiego. Dodajmy, że podobnie jak wcześniej w przypadku samozwańczych, separatystycznych republik ludowych w Donbasie, byty quasi-państwowe na południu Ukrainy zostały uznane przez Moskwę w granicach administracyjnych obwodów. Oznacza to, że z samego założenia zaistniały pretensje, de facto ze strony rosyjskiej, do całości obwodów zaporoskiego i chersońskiego. Oba dekrety weszły w życie z dniem podpisania.

Według treści dokumentów, decyzja prezydenta Rosji jest oparta na „uniwersalnych zasadach i normach prawa międzynarodowego, które przyznaje i potwierdza zasadę równości i samostanowienia narodów, zapisaną w Kartę ONZ oraz z uwzględnieniem woli ludu wyrażonej w referendum”.

W odpowiedzi na te działania prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina złożyła wniosek o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego w trybie przyspieszonym.

Kresy.pl / tass.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply