Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wypowiedziało umowę na budowę i wspólne prowadzenie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Chełmie, podpisaną z miastem przez rząd PiS.

Według informacji przekazanej przez rzecznika ministerstwa kultury, umowa na budowę i współprowadzenie z lokalnymi władzami Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej w Chełmie została wypowiedziana. Resort ministra Bartłomieja Sienkiewicza uzasadnia to tym, że negatywnie oceniono możliwość przekazania dotacji inwestycyjnej „w kontekście znaczących, wcześniejszych zobowiązań wieloletnich MKiDN, w tym w zakresie budowy muzeów”. Zgodnie z okresem wypowiedzenia, umowa ma przestać obowiązywać z końcem 2024 roku.

Jednak władze Chełma nie zamierzają wstrzymać inwestycji. Damian Zieliński, rzecznik prezydenta Chełma poinformował serwis TVN24, że „samorząd pozostaje z dala od sporu politycznego”, a jednocześnie podejmuje „wszelkie działania formalno-prawne związane z kontynuacją przedsięwzięcia na zasadach wynikających z zawartej z miastem przez resort umowy”.

 

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski poinformował wcześniej, że sprawa jest poddawana analizie formalno-prawnej, która wciąż trwa. Twierdził zarazem, że powstanie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej powinno być konsultowane z władzami Chełma.

W maju 2023 roku poinformowano, że do 2027 roku w Chełmie w woj. lubelskim, na terenie kompleksu dawnych carskich budynków, powinno powstać Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ratusz informował wówczas, że w listopadzie 2022 roku dzięki dotacji z rezerwy Prezesa Rady Ministrów, chełmski samorząd nabył kompleks dawnych carskich budynków przy ul. Hrubieszowskiej 102.

Dofinansowanie wyniosło około 4 mln zł. Resztę stanowił wkład własny miasta. Miasto zobowiązało się do przygotowania koncepcji oraz dokumentacji technicznej inwestycji, natomiast realizacja pozostałej części miała leżeć w gestii resortu kultury. Ponadto, stosowną uchwałę w sprawie utworzenia samorządowej instytucji kultury pod nazwą Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego chełmscy radni podjęli jednogłośnie.

W październiku 2023 r., na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi, prezydent Chełma i ówczesny minister kultury Piotr Gliński podpisali list intencyjny ws. wspólnego prowadzenia Muzeum oraz Centrum. W latach 2024-2027 resort kultury oraz samorząd miały przekazać na wydatki inwestycyjne nie mniej niż 181 milionów złotych, z czego strona rządowa wyłożyłaby minimum 162,9 mln zł. Dofinansowanie miało pokryć 90 proc. inwestycji.

Projekt był krytykowany przez KO, włącznie z premierem Donaldem Tuskiem, oraz sprzyjające im media. Sprawa wywołała też lokalne kontrowersje, gdyż w budynku przewidzianym na muzeum od lat mieści się szkoła społeczna, której nakazano przeprowadzkę i opuszczenie tego miejsca do czerwca br. Dyrekcja szkoły i rodzice zaprotestowali. W ostatnim czasie wciąż trwały rozmowy z władzami miasta na temat rozwiązania sytuacji.

W tym miesiącu poseł Przemysław Czarnek (PiS), były wojewoda lubelski, a później minister edukacji poinformował, że obecny minister kultury, Bartłomiej Sienkiewicz, nie chce finansować budowy Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Czarnek powołał się na niedawną odpowiedź ministra na zapytanie poselskie. Sienkiewicz twierdzi, że decyzja w sprawie finansowania była “nieprzemyślana i przedwczesna”. Według niego, nie zadbano też o „należyte zabezpieczenie finansowe” inwestycji. Ponadto, odpowiedź resortu finansów na inne zapytanie poselskie wskazuje, że nie było żadnych międzyresortowych konsultacji w tej sprawie.

Zobacz także: Politycy PO krytykują projekt Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

Przypomnijmy, że koncepcję powstania w Chełmie Muzeum Rzezi Wołyńskiej zaprezentował 11 lipca 2020 roku, w rocznicę „krwawej niedzieli” i ludobójstwa na Wołyniu, ówczesny wicepremier Jacek Sasin. Wówczas nazwy obu instytucji roboczo brzmiały : Instytut Prawdy i Pojednania im. Lecha Kaczyńskiego oraz Muzeum Ofiar Wołynia. Ponadto, w imieniu rządu Sasin zobowiązał się do „praktycznego wsparcia realizacji” wspólnego przedsięwzięcia prezydenta, rządu i władz samorządowych.

Przeczytaj więcej: Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej RP w Lublinie? Ekspert GW: niech nie pokazuje tylko polskiej racji stanu

supertydzien.pl / tvn24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply