Trzech na czterech Polaków uważa, że rzeź wołyńska była ludobójstwem – wynika z sondażu na zlecenie serwisu rp.pl.

Według sondażu SW Research dla serwisu rp.pl, zdecydowana większość Polaków uważa, że rzeź wołyńską należy nazywać ludobójstwem. Taki pogląd podziela 72,3 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 8,7 proc. ankietowanych. Z kolei co piąty ankietowany (19 proc.) nie umiał zająć w tej sprawie jednoznacznego stanowiska.

Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research powiedział, że częściej o ludobójstwie na Wołyniu mówią badani powyżej 50 lat (78 proc.), osoby o najniższym poziomie wykształcenia (75 proc.), ankietowani o dochodzie netto poniżej 1000 zł (77 proc.) oraz badani z bardzo dużych miast, powyżej 500 tys. mieszkańców (80 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 10-11 lipca 2018 roku na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Już wcześniej informowaliśmy, że jak wynika z raportu CBOS, w ostatnich latach znacząco wzrósł poziom wiedzy i świadomości Polaków na temat ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Coraz więcej Polaków uważa, że Rzeź Wołyńska była zbrodnią popełnioną przez Ukraińców na Polakach.

81 proc. deklaruje, że posiada przynajmniej podstawowe informacje posiada nt. ludobójstwa na Wołyniu. To o 12 pkt. proc. więcej, niż w w 2013 roku. 37 proc. respondentów, o 17 pkt proc. więcej niż 5 lat temu twierdzi, że wiele o niej słyszało. 44 proc. badanych (wzrost o 5 pkt proc.) odpowiadało, że „coś” o tym słyszało.

Na pytanie o ofiary Rzezi Wołyńskiej najwięcej badanych (65 proc.) odpowiedziało, że były nimi wyłącznie osoby narodowości polskiej. To o 13 pkt proc. więcej, niż w poprzednim badaniu. 7 proc. respondentów uważa, że ofiarami byli zarówno Polacy, jak i Ukraińcy, a według 1 proc., że tylko Ukraińcy.

22 proc. respondentów nie było w stanie wskazać ofiar zbrodni, podobnie jak sprawców. 65 proc. odpowiedziało, że sprawcami byli wyłącznie Ukraińcy (wzrost o 13 pkt. proc.). 1 proc badanych twierdzi, że zbrodni dokonywali Polacy, a 5 proc. uważa, że sprawcami byli zarówno Ukraińcy, jak i Polacy. Zdaniem 6 proc. (spadek o 6 pkt. proc.), winna nie jest żadna z tych stron, ale okupanci: Niemcy oraz Sowieci.

W badaniu CBOS nie sprawdzano jaki odsetek badanych uważa rzeź wołyńską za ludobójstwo.

rp.pl / Kresy.pl

Zdecydowana większość Polaków nie ma wątpliwości – rzeź wołyńska to ludobójstwo [SONDAŻ]
Oceń ten artykuł

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Beresteczko1651 :

    Jeżeli te wyniki są miarodajne oznacza to, że mniejszość ukraińska liczy już w Polsce około 10 procent zaś mniejszość intelektualna około 20 procent. I ile to drugie to nie taki zły wynik, podejrzewam, że w rzeczywistości jest dużo gorzej, o tyle to pierwsze świadczy o tym, że jeśli nie przeprowadzimy skutecznego procesu eliminacji ukraińców z życia publicznego a nastepnie ich repatriacji, jak tak dalej pójdzie grozi nam drugi Wołyń ale tym razem na Mazowszu.