Ukraińska armia doszła do granicy z Białorusią

Ukraina odzyskała kontrolę nad odcinkiem granicy państwowej z Białorusią na odcinku na północ od Kijowa – poinformował w niedzielę ukraiński Sztab Generalny.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w niedzielę o odzyskaniu kontroli nad okolicami miasta Prypeć, leżącego tuż przy elektrowni atomowej w Czarnobylu, oraz nad tamtejszym odcinkiem granicy z Białorusią. „Dziś, 3 kwietnia, oddziały wojsk desantowo-szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy przejęły kontrolę nad rejonem miasta Prypeć i obszarem granicy państwowej Ukrainy z Republiką Białorusi” – napisano na twitterowym koncie ukraińskiego Sztabu Generalnego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Portal Ukraińska Prawda podaje, że 31 marca rosyjskie wojska opuściły „strefę wykluczenia” wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu. Przed wycofaniem się rosyjscy żołnierze mieli splądrować pomieszczenia elektrowni oraz pobliski hotel. 2 kwietnia wojsko ukraińskie odzyskało kontrolę nad elektrownią atomową w Czarnobylu.

Jak pisaliśmy, w sobotę władze ukraińskie poinformowały o odzyskaniu kontroli nad całym obwodem kijowskim. Burmistrz wyzwolonej Buczy poinformował, że podczas miesięcznej okupacji przez armię rosyjską zginęło około 300 mieszkańców. Według nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych, ciała wciąż leżały na ulicach.

We wtorek Rosja ogłosiła, że rozpoczyna „stopniową deeskalację militarną” w rejonie Kijowa i Czernihowa i wycofuje stamtąd część wojsk. Potwierdzili to Amerykanie i ukraiński sztab, których zdaniem Rosjanie chcą przerzucić siły na wschód i skoncentrować się na walkach w Donbasie.

Kresy.pl / pravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz