Według siedmiu na dziesięciu pytanych ukraiński rząd powinien przeprosić za eksplozję w Przewodowie – wynika z badania przeprowadzonego pod koniec listopada. Przeciwnego zdania jest niespełna 10 proc. ankietowanych.

Ukraina odrzuca oficjalne oświadczenia z Polski, USA i innych krajów zachodnich, według których 15 listopada w Przewodowie spadła najpewniej rakieta z ukraińskiego systemu obrony powietrznej S-300, wystrzelona w czasie odpierania, zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę. Władze w Kijowie domagają się dopuszczenia ukraińskich specjalistów do miejsca zdarzenia i do udziału w prowadzonym śledztwie. Oczekują też przedstawienia dowodów na to, że była to ukraińska rakieta.

Zobacz także: Ukraińscy śledczy w Przewodowie. RMF: „Spędzili tam trzy godziny”

Między 25 a 28 listopada przeprowadzono badanie dotyczące stosunku Polaków do tej sprawy. Zadano w nim pytanie: „Czy według Ciebie władze Ukrainy powinny wyrazić oficjalne ubolewanie z powodu wybuchu ukraińskiej rakiety obronnej, która spadła na terenie Polski?”.

O eksplozji rakiety słyszało 94 proc. badanych. Większość ankietowanych uważa, że władze w Kijowie powinny wyrazić ubolewanie za zaistniałą sytuację – 41 proc. osób odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a kolejne 32 proc. – „raczej tak”. W sumie daje to 73 proc.

Odpowiedzi przeczących udzieliło łącznie 9 procent pytanych. Wśród nich opcję „raczej nie” wybrało 6 procent, a „zdecydowanie nie” – 3 procent. Niemal co piąty ankietowany stwierdził, że trudno mu odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA, na ogólnopolskiej próbie 1052 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Kresy.pl / interia.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • r2d2
     r2d2 :

     Sprawa poruszona w materiale wideo, obejmuje szerszy kontekst stosunków Polsko Ukraińskich oraz jak niebezpieczna jest dla Polski ważna jest współpraca Ukraińsko Polska. Brak współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą skutkował w 1939 napaścią Ruskich z Niemcami na Polskę. Dla tego dla Polski współpraca z Ukrainą (a w przyszłości z Białorusią) jest kluczowa.

     • Kasper1
      Kasper1 :

      Co to za bełkot? Napaści na Polskę razem z Niemcami dokonali SOWIECI na rozkaz GRUZINA a w Armii Czerwonej byli tak samo Rosjanie jak Ukraińcy. Zresztą jednym z dowódców SOWIECKIEGO agresora był Ukrainiec marsz. Semion Timoszenko. Z kim niby mieliśmy współpracować w 1939? Z Ukraińską Socjalistyczną Republiką Radziecką będącą taką samą składową ZSRR jak Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka? Dla nas kluczowa jest współpraca polsko-niemiecka i POPRAWNE kontakty z Rosją bo tylko te rzeczy mogą zwiększyć nasze bezpieczeństwo i wzmocnić naszą gospodarkę. Nas na „współpracę” z Ukrainą nie stać bo ta „współpraca” oznacza ciągłe dawanie Ukrainie prezentów.

     • zp
      zp :

      arestowicz w wywiadzie dla Ukraińskiej dziennikarki nie mówił o współpracy. Mowa była o dominującej roli Ukrainy. Nawet nie o partnerstwie.
      W rozmowie z Bartosiakiem opowiadał jakieś bzdury, by nie wspomnieć o pomysłach na dominację.

 1. Roman1
  Roman1 :

  Moim zdaniem banderowcy powinni najpierw przeprosić za Wołyń. Czekamy na to prawie 80 lat i nie doczekaliśmy się. Na przeproszenie za Przewodowo i Mylnyka wiceministra przyjdzie nam poczekać dłużej. A tak naprawdę – to była bratnia rakieta, więc czy muszą przepraszać?