Ukraińskie organa ścigania wykryły w Państwowej Agencji Dróg Samochodowych Ukrainy (Ukrawtodorze) nieprawidłowości na skalę ponad 220 mln hrywien. – podała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. W związku z tym w 15 obwodowych siedzibach Ukrawtodoru przeprowadzono przeszukania. Do machlojek miało dochodzić w latach 2012-2014.

Jak wynika z komunikatu SBU, ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, iż w latach 2012-2014 kierownicy agencji wbrew przepisom podpisywali kontrakty z podwykonawcami nie posiadając zapewnionych środków budżetowych. „W ten sposób, poprzez brak środków, urzędnicy sztucznie i bezprawnie tworzyli zobowiązania wobec dostawców” – twierdzi SBU. Podwykonawcy dochodzili później swoich roszczeń na drodze sądowej. Jak ustaliło SBU, tylko w latach 2016-2017 obwodowe oddziały Ukrawtodoru musiały zapłacić z tego tytułu ponad 220 mln hrywien (ok. 31 mln zł).

Według ukraińskiej prokuratury podobne praktyki odkryto aż w 15 obwodach Ukrainy – wołyńskim, dniepropietrowskim, donieckim, zaporoskim, iwanofrankiwskim, ługańskim, lwowskim, odeskim, połtawskim, rówieńskim, tarnopolskim, charkowskim, chmielnickim, czerkaskim i czernihowskim. W związku z tym w siedzibach Ukrawtodoru w tych obwodach odbyły się przeszukania w celu zabezpieczenia dokumentacji dotyczącej wspomnianych nieprawidłowości. W związku tą sprawą zatrzymano także zastępcę kierownika Ukrawtodoru w obwodzie kijowskim. Jak podano, sprawa jest rozwojowa – trwają czynności śledcze w celu pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich urzędników agencji biorących udział w wykrytym procederze.

Służba prasowa Ukrawtodoru potwierdziła, że w czwartek od godz. 10 przedstawiciele organów ścigania weszli do 15 obwodowych siedzib agencji.

Przypomnijmy, że kilka dni temu informowano o śledztwie toczącym się w sprawie zastępcy szefa Ukrawtodoru, który miał dopuścić się korupcji na skalę ponad 30 mln hrywien. Urzędnik ten miał pomagać kontrolowanej przez siebie firmie w zdobywaniu zamówień od agencji.

Państwową Agencją Dróg Ukrainy od października 2016 roku kieruje były minister transportu w rządzie PO-PSL Sławomir Nowak. Musiał przy tym przyjąć ukraińskie obywatelstwo.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Sławomirowi Nowakowi wytknięto naruszenie przepisów antykorupcyjnych

Kresy.pl / ssu.gov.ua / ukravtodor.gov.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz