Sławomir Nowak obywatelem Ukrainy

Kontrowersyjny minister transportu w rządzie Donalda Tuska Sławomir Nowak przyjął obywatelstwo Ukrainy. W ubiegłym tygodniu został powołany na stanowisko szefa instytucji zarządzającej ukraińskimi drogami.

Zgodnie z ukraińskim prawem szef centralnej instytucji państwowej jaką jest Ukrawtodor może być wyłącznie obywatelem Ukrainy. Jednak nowe ukraińskie władze nauczyły się naginać przepisy. Ministrami czy gubernatorem obwodu zostawali już obywatele USA, Gruzji czy Litwy, którym w ekspresowym tempie nadawano obywatelstwo Ukrainy. Nie inaczej stało się z Nowakiem, którego minister infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan określił jako „fachowca, którego potrzebuje Ukraina”. Jak powiedział Omelan, Nowak „otrzymał obywatelstwo Ukrainy i mam nadzieję, że współpraca między Polską i Ukrainą będzie się tylko pogłębiała”. Ukraiński miniter komplementował byłego polityka Platformy Obywatelskiej, który według niego „jest nie tylko nieprzeciętnym politykiem, ale i doświadczonym urzędnikiem, który doskonale rozumie, że powinniśmy dojść do wzorców europejskich i jestem przekonany, że to mu się uda”.

Sam Nowak przyznał, że został obywatelem Ukrainy. Jednocześnie zaprzeczył, że zrzekł się obywatelstwa Polski. Jednak ukraińskie prawo zabrania posiadania dwóch obywatelstw i do tej pory cudzoziemcy obejmujący stanowiska administracyjne stanowiska na Ukrainie zrzekali się obywatelstwa swojej ojczyzny lub byli go pozbawiani.

W latach 2011-2013 Nowak był ministrem transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie Donalda Tuska. Podal się do dymisji po kontrowersjach wokół jego oświadczenia majątkowego.

onet.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Ty śmieciu „zegarkowy” Nowak,nie jesteś już obywatelem Polski,Polskę zdradziłeś i porzuciłeś dla banderowskiego chłamu.Jesteś więc banderowskim cieciem i nie waż się przyznawać do Polski,nawet we snach.Niech ci się śnią polskie dzieci i polskie ciężarne matki,nabijane na sztachety płotów,przybijane do pijackich stołow,smażone na rożnie,bebeszone ciężarne i gwałcone przez niechlujne dzikie banderowskie bydło.Sprawi ci to przyjemność,gdyż jesteś już tak samo zdegenerowanym zbokiem i zwykłą swołoczą,tj świnią,tak z polskiego,lub jak wolisz laszego.