Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wykryli proceder rozkradania środków publicznych przez wysokich urzędników Państwowej Agencji Dróg Samochodowych Ukrainy (Ukrawtodoru), czyli instytucji kierowanej przez byłego polskiego ministra transportu Sławomira Nowaka. – poinformowała we wtorek w komunikacie służba prasowa SBU.

Śledczy SBU udokumentowali fakt niezgodnego z prawem sprzyjania prywatnej firmie przez, jak się wyrażono, „jednego z kierowników agencji”, podczas przygotowania dokumentacji projektowej w celu zapewnienia jej zwycięstwa w przetargu. Z komunikatu SBU wynika, że urzędnik kontrolował firmę, której pomagał w zdobywaniu zamówień.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Wskutek takiej „pomocy” w latach 2017-2018 firma ta zwyciężyła w przetargach na zamówienia publiczne na ogólną kwotę ponad 30 mln hrywien (równowartość ponad 4 mln zł).

SBU nie podała jakichkolwiek danych na temat tożsamości skorumpowanego urzędnika. Wiadomo jedynie, że przed mianowaniem na stanowisko kierownicze w Ukrawtodorze wchodził do ścisłego kierownictwa firmy, którą później wspierał pracując na państwowej posadzie.

Sprawa znajduje się obecnie na etapie postępowania przedsądowego. Wszczęto śledztwo z art. 191 kodeksu karnego Ukrainy mówiącego o przywłaszczeniu, przejęciu lub utracie mienia przy wykonywaniu obowiązków służbowych.

W sprawie śledztwa SBU komunikat wydał także Ukrawtodor. Jak napisano, śledztwo toczy się w sprawie zastępcy Sławomira Nowaka (według strony internetowej Ukrawtodoru jest nim Ołeksandr Charczenko). Agencja zapewniła, że udostępni całą dokumentację i fachową pomoc niezbędną dla wyjaśnienia sprawy.

„Przede wszystkim chcę podkreślić, że zawsze byłem pierwszym, który apelował i wspierał bezkompromisową walkę z korupcją. Wielokrotnie zwracałem się do wszystkich odpowiednich władz o sprawdzanie i prowadzenie śledztw wobec wszelkich przejawów i dowodów korupcji w agencji” – oświadczył Sławomir Nowak.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sławomir Nowak został szefem Ukrawtodoru,  Państwowej Agencji Dróg Ukrainy, w październiku 2016 roku. Musiał przy tym przyjąć ukraińskie obywatelstwo. Został powołany na stanowisko przez ukraiński rząd. Jednocześnie zaprzeczył, że zrzekł się obywatelstwa Polski. Jak powiedział Nowak, propozycję objęcia funkcji szefa Ukrawtodoru zaproponowali mu premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman oraz minister transportu, Wołódymyr Omelan.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Sławomirowi Nowakowi wytknięto naruszenie przepisów antykorupcyjnych

Kresy.pl / ssu.gov.ua / ukravtodor.gov.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz