Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wykryli proceder rozkradania środków publicznych przez wysokich urzędników Państwowej Agencji Dróg Samochodowych Ukrainy (Ukrawtodoru), czyli instytucji kierowanej przez byłego polskiego ministra transportu Sławomira Nowaka. – poinformowała we wtorek w komunikacie służba prasowa SBU.

Śledczy SBU udokumentowali fakt niezgodnego z prawem sprzyjania prywatnej firmie przez, jak się wyrażono, „jednego z kierowników agencji”, podczas przygotowania dokumentacji projektowej w celu zapewnienia jej zwycięstwa w przetargu. Z komunikatu SBU wynika, że urzędnik kontrolował firmę, której pomagał w zdobywaniu zamówień.

Wskutek takiej „pomocy” w latach 2017-2018 firma ta zwyciężyła w przetargach na zamówienia publiczne na ogólną kwotę ponad 30 mln hrywien (równowartość ponad 4 mln zł).

SBU nie podała jakichkolwiek danych na temat tożsamości skorumpowanego urzędnika. Wiadomo jedynie, że przed mianowaniem na stanowisko kierownicze w Ukrawtodorze wchodził do ścisłego kierownictwa firmy, którą później wspierał pracując na państwowej posadzie.

Sprawa znajduje się obecnie na etapie postępowania przedsądowego. Wszczęto śledztwo z art. 191 kodeksu karnego Ukrainy mówiącego o przywłaszczeniu, przejęciu lub utracie mienia przy wykonywaniu obowiązków służbowych.

W sprawie śledztwa SBU komunikat wydał także Ukrawtodor. Jak napisano, śledztwo toczy się w sprawie zastępcy Sławomira Nowaka (według strony internetowej Ukrawtodoru jest nim Ołeksandr Charczenko). Agencja zapewniła, że udostępni całą dokumentację i fachową pomoc niezbędną dla wyjaśnienia sprawy.

„Przede wszystkim chcę podkreślić, że zawsze byłem pierwszym, który apelował i wspierał bezkompromisową walkę z korupcją. Wielokrotnie zwracałem się do wszystkich odpowiednich władz o sprawdzanie i prowadzenie śledztw wobec wszelkich przejawów i dowodów korupcji w agencji” – oświadczył Sławomir Nowak.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Sławomir Nowak został szefem Ukrawtodoru,  Państwowej Agencji Dróg Ukrainy, w październiku 2016 roku. Musiał przy tym przyjąć ukraińskie obywatelstwo. Został powołany na stanowisko przez ukraiński rząd. Jednocześnie zaprzeczył, że zrzekł się obywatelstwa Polski. Jak powiedział Nowak, propozycję objęcia funkcji szefa Ukrawtodoru zaproponowali mu premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman oraz minister transportu, Wołódymyr Omelan.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Sławomirowi Nowakowi wytknięto naruszenie przepisów antykorupcyjnych

Kresy.pl / ssu.gov.ua / ukravtodor.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz