Poniedziałek był trzecim dniem pielgrzymki papieża Franciszka do krajów bałtyckich. Tego dnia papież przebywał na Łotwie.

Na lotnisku w Rydze na Ojca Świętego oczekiwał prezydent Raimonds Vējonis. Ceremonia oficjalnego powitania odbyła się jednak na ryskim zamku.

Kolejnym punktem pielgrzymki papieża na Łotwie było złożenia wieńca pod Pomnikiem Wolności w Rydze. Miało to szczególne znaczenie, ponieważ wizyta Franciszka ma związek ze 100-leciem uzyskania niepodległości przez trzy kraje bałtyckie.

Spod Pomnika Wolności papież udał się do katedry Maryi Panny na spotkanie ekumeniczne, które zdaniem Vatican News było kluczowym elementem papieskiej wizyty na Łotwie. Franciszek spotkał się tam z przedstawicielami głównych wspólnot chrześcijańskich. W swoim przemówieniu Ojciec Święty przestrzegał m.in. przed traktowaniem wiary jak „przedmiotu z przeszłości, muzealnej atrakcji turystycznej”, która „przestała poruszać serce”.

„Jeśli muzyka Ewangelii przestaje rozbrzmiewać w naszych domach, na naszych ulicach, w miejscach pracy, w polityce i gospodarce, to wyłączymy melodię, która pobudzała nas do walki o godność każdego człowieka, niezależnie od pochodzenia, zamykając się w tym, co moje, a zapominając o tym, co nasze” – mówił papież luteranom, którzy są najliczniejszą grupą wyznaniową na Łotwie, a także przedstawicielom innych wyznań.

Z katolikami Franciszek spotkał się w XII-wiecznej katedrze św. Jakuba. Przemawiając do zebranych, głównie ludzi starszych, wyraził wobec nich uznanie z powodu oparcia się prześladowaniom i ateizacji. „Ani reżim nazistowski, ani sowiecki nie zgasiły w waszych sercach wiary, a w przypadku niektórych z was – nie odwiodły od poświęcenia się życiu kapłańskiemu, zakonnemu, bycia katechetami, podejmowania różnych posług kościelnych, wiążących się z narażeniem życia” – podkreślał Franciszek zaznaczając, że obecnie często czują się oni zapomniani. Młodych wzywał do troski o starsze pokolenie.

Po południu papież odprawił mszę świętą w sanktuarium maryjnym w Agłonie. W homilii nawiązywał do postaci Maryi stojącej pod Krzyżem. Papież nauczał katolików, by tak jak Maryja stali przy tych, którzy są „sądzeni, odrzucani i deportowani”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Papież Franciszek przybył do Wilna

Kresy.pl / Vatican News / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz