Papież Franciszek przybył do Wilna

Papież Franciszek przybył w sobotę na Litwę, rozpoczynając pielgrzymkę po krajach bałtyckich.

W sobotę papież Franciszek rozpoczął swoją pielgrzymkę do krajów bałtyckich od Wilna. Na tamtejszym lotnisku powitała go prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Po krótkiej ceremonii Ojciec Święty udaje się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie będzie rozmawiał z Grybauskaite, po czym wygłosi przemówienie do litewskich władz.

Po południu papież Franciszek odwiedzi kaplicę Matki Bożej Ostrobramskiej, gdzie odmówi modlitwę i złoży dar. Na zakończenie pierwszego dnia wizyty odbędzie się spotkanie Ojca Świętego z młodzieżą na placu przed wileńską katedrą. Papież będzie również modlić się w kaplicy świętego Kazimierza w katedrze. Hasłem wizyty na Litwie są słowa „Jezus Chrystus naszą nadzieją”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Ojciec Święty rozpoczął tym samym swoją czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. Jest to 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w krajach bałtyckich. Franciszek spędzi trzy noce w Wilnie, skąd uda się na Łotwę i do Estonii. W niedzielę odprawi Mszę Św. w Kownie i poprowadzi modlitwę Anioł Pański w parku Santakos – tutaj spodziewany jest udział 100 tys. katolików. Następnie odwiedzi Muzeum Okupacji i Walk o Wolność w dawnej siedzibie KGB w Wilnie. W poniedziałek papież uda się na kilka godzin na Łotwę, do sanktuarium maryjnego w Agłonie. We wtorek opuści Wilno i poleci do stolicy Estonii, Tallina.

W specjalnym orędziu wideo do narodów Litwy, Łotwy i Estonii papież powiedział:

„Choć przybywam jako pasterz Kościoła katolickiego, chciałbym objąć wszystkich i skierować orędzie pokoju, dobrej woli i nadziei na przyszłość. Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów i oczywiście będzie hołdem dla wszystkich, których poświęcenie w przeszłości umożliwiło obecną wolność”.

Przeczytaj: Katolicy z Białorusi wybierają się na Litwę na spotkanie z papieżem

gosc.pl / RIRM / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz