Włoskie miasto pozbawiło Poroszenkę tytułu honorowego obywatela

Rada włoskiego miasta Werona pozbawiła prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę tutułu honorowego obywatela. – podała w piątek agencja ANSA.

Wniosek o zabranie Poroszence tego tytułu poparło 28 radnych, 4 było przeciwnych. Decyzję uzasadniono tym, że poprzednie władze miasta nadały prezydentowi Ukrainy honorowe obywatelstwo „w pośpieszny i powierzchowny sposób”, a przyznanie tytułu „wzbudziło poważne wątpliwości i różnice zdań” zarówno na poziomie politycznym, jak i pośród opinii publicznej. Jak napisano, uznanie Poroszenki za honorowego obywatela odbyło się bez przeprowadzenia „prawdziwej i odpowiedniej dyskusji” na ten temat.

Poroszenko otrzymał honorowe obywatelstwo za domniemane zasługi dotyczące odkrycia na Ukrainie dzieł skradzionych z muzeum Castelvecchio w Weronie 19. listopada 2015 roku. Jak stwierdziła teraz rada Werony, do odzyskania dzieł przyczyniły się władze lokalne a nie ukraiński prezydent.

Jak podawały ukraińskie media, skradzione dzieła sztuki – 17 obrazów takich mistrzów jak Rubens, Tintoretto czy Caroto o wartości ponad 16 mln euro – odnaleźli w maju 2016 roku ukraińscy pogranicznicy w obwodzie odeskim. Na jednej z wysp u ujścia Dniestru ukryła je grupa przestępcza złożona z Ukraińców, Rosjan i Mołdawian. Ukraina przetrzymywała znalezione obrazy przez pół roku, zanim oddała je Włochom, co skłoniło jednego z włoskich adwokatów do złożenia doniesienia do prokuratury na Poroszenkę, w którym oskarżano ukraińskiego prezydenta o „przywłaszczenie obrazów”. Ukraińscy urzędnicy tłumaczyli zwłokę w przekazaniu obrazów względami proceduralnymi.

CZYTAJ TAKŻE: Z lwowskiego muzeum zginęło 621 eksponatów, w tym obrazy Matejki i Grottgera

Kresy.pl / ANSA / tsn.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply