Międzynarodowy Fundusz Walutowy obiecywał odblokowanie pieniędzy dla Ukrainy, jeśli ta zgodzi się na urealnienie cen gazu.

Podczas rozmów pomiędzy ukraińskim rządem a Międzynarodowym Funduszem Walutowym w Kijowie osiągnięto wstępne porozumienie o stopniowym podwyższaniu cen gazu do tzw. parytetu importowego (tj. średniej ceny gazu w imporcie) do 2020 roku – podała we wtorek agencja Interfax Ukraina.

Agencja powołuje się na słowa szefa ukraińskiego koncernu paliwowego Naftohaz Andrija Kobolewa na forum Europejskiego Stowarzyszenia Biznesu w Kijowie. „Jest wstępny kompromis, który rząd osiągnął [z MFW]” – powiedział Kobolew.

Według Kobolewa kwestia podwyższenia cen gazu jest głównym punktem rozmów prowadzonych przez misję MFW, która przebywa w tych dniach w Kijowie.

Jednocześnie szef Naftohazu wyraził wątpliwość, czy wysokość podwyżek cen gazu w pierwszym etapie podawana przez media (23,5-25%) odpowiada rzeczywistości.

Kobolew ujawnił także, że drugą ważną kwestią omawianą z misją MFW były wielomiliardowe długi dystrybutorów gazu wobec Naftohazu i konieczność pozbycia się tych pośredników w razie niepełnego wywiązywania się przez nich z zobowiązań. Według Interfax-Ukraina długi regionalnych dystrybutorów wobec Naftohazu wyniosły w połowie września br. 19,7 mld hrywien.

Przypomnijmy, że odmowa podwyższenia przez ukraińskie władze cen gazu dla odbiorców do poziomu rynkowego była jedną z przyczyn wstrzymania programu pomocy finansowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Ukrainy. Po spełnieniu kolejnych wymagań Funduszu przez Ukrainę kwestia cen gazu pozostała jedyną nierozwiązaną sprawą. 6. września br. do Kijowa przyjechała misja MFW, by negocjować z ukraińskimi władzami wznowienie pomocy finansowej.

Według Ekonomicznej Prawdy efektem misji MFW, która opuszcza Ukrainę jutro, będzie wydzielenie kolejnej transzy pomocy finansowej. Kilka dni wcześniej o odblokowaniu pieniędzy dla Ukrainy zdecydowała Unia Europejska.

Aby otrzymać pomoc finansową w wysokości 17,5 mld dolarów Ukraina zgodziła się w przeszłości podnieść ceny gazu dla ludności oraz dla komunalnych ciepłowni do poziomu rynkowego zgodnie z ustaloną formułą, jednak już kilkakrotnie opóźniano to posunięcie. Podnoszenie cen powszechnie używanego przez Ukraińców gazu grozi rządzącym dalszym spadkiem popularności przez przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi.

Kresy.pl / Interfax-Ukraina / Ekonomiczna Prawda

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Gaetano
    Gaetano :

    Fundusz pewnie pomoże, ale niejako w nawiązaniu do tego, stepowe żebractwo zwróci się do polskojęzycznych o pilną pomoc finansową, której ci mogą oczywiście udzielić, skoro Polska ma trochę nadwyżki budżetowej. Nowy pretekst jest. Ostatnie, marcowe opustoszenie strategicznych zasobów kraju zapewne już dawno poszło w zapomnienie.