Konieczność spłaty długów oraz ograniczenie możliwości zaciągania kolejnych spowodowały, że Ukraina stała się płatnikiem netto do MFW.

Pierwszego grudnia br. Ukraina przekazała Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu ostatnią tegoroczną wpłatę w wysokości 169 milionów dolarów. Tym samym wielkość kwot przekazanych przez Ukrainę do MFW wyniosła w całym roku 1,268 mld dolarów. – poinformowała agencja Ukraińskie Wiadomości (Ukrajinśki Nowyny) powołując się na dane z Narodowego Banku Ukrainy.

Ostatnia wpłata była przekazana do MFW z tytułu spłaty tzw. specjalnych praw ciągnienia (SDR) w wysokości 114,3 mlnSDR, co stanowi równowartość 169 mln dolarów. Jak stwierdziła Ekonomiczna Prawda – dział gospodarczy Ukraińskiej Prawdy – oznacza to, że w 2017 roku Ukraina więcej wpłaciła do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, niż od niego dostała.

Jak podaje Ukraińska Prawda, w 2017 roku MFW wypłacił Ukrainie jedną transzę w wysokości 1 mld dolarów. Wcześniej, w marcu 2015 roku Fundusz stworzył specjalny czteroletni program pomocy finansowej dla Ukrainy o wartości 17,25 mld dolarów. Pierwsza transza tej pomocy w wysokości 5 mld dolarów trafiła na Ukrainę od razu, druga transza (1,7 mld dolarów) została przekazana w sierpniu 2015. W kolejnych latach Ukraina otrzymywała już tylko po 1 mld dolarów rocznie.

Według Ukraińskiej Prawdy trwają starania o stworzenie nowego programu od 2019 roku. MFW już ogłosił, że warunkiem kontynuowania pomocy finansowej dla Ukrainy będzie przyjęcie ustawy prywatyzacyjnej, stworzenie specjalnego sądu antykorupcyjnego, urealnienie cen gazu oraz uwolnienie rynku ziemi.

Przypomnijmy, że w lipcu br. MFW wstrzymał wypłatę Ukrainie transzy w wysokości 1,9 mld dolarów. Powodem tej decyzji było nieuchwalenie kluczowych ustaw, w tym reformy rolnej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Międzynarodowy Fundusz Walutowy oferuje Ukrainie 18 mld dolarów kredytu

Kresy.pl / UN / UP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz