Narodowy Bank Ukrainy zdecydował się zdewaluować walutę narodową, hrywnę, podwyższając jej oficjalny kurs wymiany na dolara o 25 procent. Ma to m.in. zwiększyć konkurencyjność ukraińskiej gospodarki i pomóc opanować inflację.

W czwartek Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zmienił oficjalny kurs wymiany hrywny na dolara, podnosząc go o 25 procent. Tym samym, obecnie dolara można wymienić za 36,5686 hrywny. Wcześniej, od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego br., kurs wymiany ustalony był na poziomie 29,25 hrywny.

Według komunikatu NBU, decyzja o zmianie kursu wymiany dolara została podjęta w związku ze zmianą podstawowych parametrów ukraińskiej gospodarki w czasie wojny oraz umocnieniem amerykańskiej waluty wobec innych walut.

Zaznaczono też, że oficjalny kurs wymiany hrywny zostanie utrzymany na nowym poziomie. Według NBU, poprzedni poziom kursu stracił na znaczeniu i przez ostatnie miesiące stopniowo przestawał być „kotwicą oczekiwań”.

Ukraiński bank centralny oczekuje, że nowy poziom wymiany hrywny na dolara przyda gospodarce stabilności, w obecnych warunkach niepewności. Z kolei utrzymanie sztywnego kursu ma umożliwić NBU utrzymanie kontroli nad dynamiką inflacji oraz wspierać niezakłócone działanie systemu finansowego. Bank liczy też na to, że dzięki wprowadzonej zmianie wzrośnie napływ, a zarazem sprzedaż, przychodów w walutach obcych w przypadku eksporterów. Miałoby to zminimalizować zachowania spekulacyjne graczy rynkowych, a także umożliwić stabilizację oczekiwań kursowych.

Jak podano, dzięki sztywnemu ustaleniu kursu wymiany na nowym, bardziej stabilnym poziomie, NBU będzie w stanie kontrolować dynamikę wzrostu cen na Ukrainie. Podkreślono też, że nie będzie żadnych zmian w ustalaniu stawek kupna i sprzedaży walut obcych w segmentach gotówkowym i bezgotówkowym rynku.

Przeczytaj: Bloomberg: Ukraina rozważa restrukturyzację swojego zadłużenia

Czytaj również: Doradca Zełenskiego: Ukraina potrzebuje już 9 a nie 5 mld dolarów pomocy finansowej miesięcznie

Ukrinform / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply