Potrzeby Ukrainy w zakresie pomocy finansowej wzrosły do 9 mld dolarów miesięcznie – twierdzi doradca gospodarczy prezydenta Ukrainy Ołeh Ustenko. Wcześniej ukraińskie władze zgłaszały zapotrzebowanie na około 5 mld dolarów pomocy miesięcznie.

Jak podał w środę Financial Times, kryzys budżetowy Ukrainy staje się coraz bardziej dotkliwy. Gazeta przywołuje słowa Ołeha Ustenki, doradcy gospodarczego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który powiedział, że Ukraina potrzebuje teraz 9 miliardów dolarów miesięcznie od Zachodu, aby uzupełnić niedobór budżetowy. To kwota prawie dwukrotnie większa od tej, którą ukraińskie władze ostatnio zgłaszały.

Co prawda ministerstwo finansów Ukrainy utrzymuje, że wciąż ocenia deficyt budżetowy na 5 mld dolarów miesięcznie, ale według Ustenki Ukraina potrzebuje dodatkowych 4 mld dolarów miesięcznie przez następne trzy miesiące, aby pokryć koszty zakwaterowania w nagłych wypadkach i koszty remontów mieszkań dla milionów ludzi oraz sfinansować podstawowy minimalny dochód dla osób, które straciły pracę.

“W każdym razie będziemy starali się przetrwać, ale bez wsparcia finansowego naszych sojuszników będzie to nie tylko trudne, ale wręcz niemożliwe” – powiedział Ustenko, cytowany przez FT.

Jak pisze FT, kryzys budżetowy Ukrainy stał się dotkliwy z powodu spadku dochodów podatkowych i ceł od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, która dodatkowo zmusiła Ukrainę do zwiększenia wydatków na obronę. Wstrzymanie eksportu zboża i stali pozbawiło Kijów dochodów w walutach obcych. Ukraina jest zmuszona zużywać swoje rezerwy walutowe w coraz szybszym tempie, a bank centralny kupuje obligacje rządowe, aby wypełnić lukę finansową.

Departament Skarbu USA ostrzegł, że środki nadzwyczajne, takie jak dodruk pieniędzy, wykorzystywane przez Kijów do podtrzymywania finansów publicznych, mogą z czasem zniszczyć zdolność Ukrainy do świadczenia kluczowych usług publicznych.

FT zauważa, że pomoc finansowa udzielana Ukrainie przez państwa zachodnie pokrywa jedynie część zapotrzebowania zgłaszanego przez Kijów. Ministrowie finansów UE spotkali się we wtorek w Brukseli w sprawie nowej awaryjnej pożyczki w wysokości 1 mld euro dla Ukrainy, ale starają się osiągnąć porozumienie w sprawie szerszego pakietu dla tego kraju.

Kresy.pl / ft.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply