Ukraiński rząd musi tłumaczyć się Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu z zamiarów ustanowienia jednolitej ceny za gaz dla ludności.

Jak podawaliśmy w środę, po protestach przeciwko podwyżkom opłat za energię elektryczną i gaz szef ukraińskiego rządu polecił wprowadzenie państwowej tymczasowej regulacji ceny gazu dla ludności. Cena 6,99 hrywien za metr sześcienny miałaby obowiązywać do końca lockdownu bądź sezonu grzewczego.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Plany regulowania ceny gazu dla ludności nie spodobały się Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Jak donosi Ukranews, powiedział o tym na antenie Radia NW ukraiński minister finansów Serhij Marczenko.

„Oni są zaniepokojeni, że po części dokonujemy przeglądu naszych wcześniejszych zobowiązań. Sprawa polega na tym, że to może być częścią mechanizmu, albo rozwiązaniem tymczasowym. Tym aktywnie zajmuje się p.o. ministra energetyki. Nawiasem mówiąc, wczoraj miał telefon z MFW. Myślę, że dziś również odbędą się stosowne konsultacje, a więc jest to proces trwały. (…) Nie ma jeszcze powodu, aby kategorycznie mówić, że już zrobiliśmy coś bardzo złego” – powiedział minister.

Według niego rząd próbuje wytłumaczyć MFW, że decyzja o „obniżeniu cen” może mieć bardzo negatywne konsekwencje dla całej gospodarki. W rozmowach tych pada też argument, że ukraiński rząd obecnie „gasi pożary” związane z różnymi problemami.

Marczenko wrócił uwagę, że Ukraina w memorandum z MFW poczyniła jasne zobowiązania dotyczące urynkowienia cen gazu ziemnego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ukranews podaje, że zamiar regulowania ceny gazu omawiał w czwartek z MFW także premier Ukrainy Denys Szmyhal. Poinformował o tym w serwisie Telegram sam szef rządu.

„Odbyliśmy konstruktywne spotkanie z MFW w sprawie ceny gazu. Stanowisko naszego rządu: rynek gazu na Ukrainie musi działać. Niestety, niektórzy gracze na rynku nadal nadużywają swojej pozycji, na czym cierpią Ukraińcy” – napisał Szmyhal. Premier dodał, że trzeba znaleźć kompromis, który pozwoli teraz „ochronić ludzi” i pomoże w rozwoju rynku gazu w przyszłości.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawała agencja Unian, od 1 stycznia na Ukrainie obowiązują nowe taryfy za transport gazu; nowe cenniki przedstawili też dostawcy. W zależności od dostawcy styczniowe ceny za gaz kształtowały się od 6,99 do 10,8 hrywien za metr sześcienny czyli więcej o 11-20,5% niż w grudniu ub. roku. Wcześniej ceny gazu również wzrastały – według portalu Strana.ua cena 6,99 hrywien za metr sześcienny jest 2,5 raza wyższa w porównaniu ceną gazu sprzed pół roku.

Kresy.pl / Ukranews

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz