Jemeńczycy obawiają się, że decyzja Stanów Zjednoczonych o umieszczeniu ruchu Huti na czarnej liście organizacji terrorystycznych może jeszcze bardziej odizolować ich od globalnego systemu finansowego, pozbawiając kraj ogarnięty wojną ważnych przekazów pieniężnych i utrudniając przepływ importu – przekazał w czwartek Reuters.

Jak poinformowała w czwartek agencja prasowa Reuters, Jemeńczycy obawiają się decyzji Stanów Zjednoczonych o u mieszczeniu ruchu Huti na czarnej liście organizacji terrorystycznych. Może to spowodować odizolowanie ich od globalnego systemu finansowego, pozbawiając kraj ogarnięty wojną ważnych przekazów pieniężnych i utrudniając przepływ importu

Wojna w Jemenie i wynikająca z niej zapaść gospodarcza sprawiły, że 80% ludności jest uzależnionych od pomocy. W czwartek szef pomocy ONZ ostrzegł, że sankcje USA doprowadzą kraj do głodu na skalę niespotykaną od prawie 40 lat.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Bank Światowy szacuje, że jeden na 10 Jemeńczyków jest uzależniony od przekazów pieniężnych, które i tak gwałtownie spadły z powodu pandemii koronawirusa. Silna inflacja sprawiła, że ​​wiele podstawowych dóbr znalazło się poza zasięgiem, rezerwy walutowe zmalały, a podzielony bank centralny ma trudności z wypłacaniem wynagrodzeń w sektorze publicznym.

„Żyję w strachu. Słyszałem, że jeśli amerykańska decyzja zostanie wdrożona, mój brat nie będzie mógł wysłać pieniędzy. Stracę jedyne źródło utrzymania mojej rodziny” – powiedział 43-letni pracownik rządu Ahmed Hassan, który nie otrzymywał wynagrodzenia od czterech lat.

Rodzina Yosry Abdullaha, która mieszka w kontrolowanym przez Huti północnym Jemenie, polega na krewnych mieszkających w Arabii Saudyjskiej i Stanach Zjednoczonych, aby przeżyć.

Zobacz także: Francuskie siły specjalne działają w Jemenie wspólnie z Arabią Saudyjską

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W niedzielę sekretarz stanu USA ogłosił, że zamierza uznać wspieranych przez Iran jemeńskich rebeliantów Huti za organizację terrorystyczną. W poniedziałek grupa odpowiedziała na zarzuty Amerykanów. „Polityka administracji prezydenta USA Donalda Trumpa jest terroryzmem” – powiedział w poniedziałek Mohammed Ali al-Huti, jeden z liderów proirańskich rebeliantów Huti w Jemenie.

„Departament Stanu powiadomi Kongres o zamiarze uznania ruchu Ansar Allah, czasami określanego jako Huti, za zagraniczną organizację terrorystyczną” – napisał Departament Stanu USA w niedzielnym oświadczeniu. Decyzja ma wejść w życie 19 stycznia. W odpowiedzi jeden z liderów Huti w Jemenie określił amerykańską politykę mianem „terrorystycznej”.

Pompeo podkreślił także zamiar uznania trzech przywódców organizacji za szczególnie groźnych terrorystów. Jego zdaniem Huti są groźną, wspieraną przez Iran organizacją, która jest odpowiedzialna za akty terroru zagrażające ludności cywilnej i bezpieczeństwu żeglugi.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz