Gazeta podała informację powołując się na dwa wojskowe źródła, jednak nie podała szczegółów dotyczących operacji wojskowych w Jemenie, w które zaangażowani są francuscy żołnierze.

Kierowana przez Arabię Saudyjską koalicja w tym tygodniu zaczęła ofensywę mającą na celu zajęcie kontrolowanego przez rebeliantów portu Al-Hudajda w zachodnim Jemenie. W sobotę „The Guardian” poinformował, że w walkach o to miasto śmierć poniosło do tej pory ok. 280 osób.

W piątek francuskie ministerstwo obrony oświadczyło, że Francja bada możliwość przeprowadzenia operacji trałowania min, aby zapewnić dostęp do portu Al-Hudajdy, kiedy koalicja arabska skończy swoje działania wojskowe. Resort podkreślił, że na tym etapie Francja nie prowadziła operacji wojskowych w zachodnim Jemenie i nie stanowi części koalicji.

ZOBACZ TAKŻE: Saudyjczycy zabili przywódcę Jemenu z ramienia szyitów

Zdaniem agencji Reutera, bitwa o Al-Hudajdę będzie prawdopodobnie największą w czasie trzyletnich walk pomiędzy koalicją państw arabskich a rebeliantami z Huti, popieranymi przez Iran. Teheran zaprzecza, jakoby miał dozbrajać rebeliantów. Huti kontrolują Sanę, a także duże tereny na północy i zachodzie kraju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy społeczna rewolta zakończyła wieloletnie dyktatorskie rządy prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt zaostrzył się po interwencji Arabii Saudyjskiej i jej sojuszników.

Kresy.pl / dziennik.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz