Francuski minister finansów, Bruno Le Maire, powiedział, że Europa nie powinna akceptować tego, iż Stany Zjednoczone są „światowym policjantem ekonomicznym”.

W wywiadzie dla radia „Europa 1”, Le Maire pytał: „Czy chcemy być wasalami, którzy są posłuszni decyzjom podjętym przez Stany Zjednoczone, przylegając do rąbka ich spodni? Czy też chcemy powiedzieć, że mamy swoje interesy gospodarcze, że będziemy kontynuować handel z Iranem?”Z powodu nowych amerykańskich sankcji nałożonych na Iran, będących wynikiem wycofania się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem, firmy na całym świecie muszą przestać prowadzić interesy z Iranem pod ryzykiem kar finansowych ze strony Waszyngtonu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Takie firmy jak Airbus, czy francuski Renault, mogą najbardziej ucierpieć z powodu nowego reżimu antyirańskich sankcji.

Ambasador USA w Niemczech, Richard Grenell, twierdził na Twitterze: „Jak powiedział @realDonaldTrump, amerykańskie sankcje będą skierowane przeciwko kluczowym sektorom irańskiej gospodarki. Niemieckie firmy prowadzące działalność gospodarczą w Iranie powinny ją natychmiast zawiesić”.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił we wtorek w Białym Domu, że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia JCPOA i wprowadzają ponownie sankcje przeciw Iranowi. Argumentował w swoim przemówieniu, że porozumienie JCPOA pozwoliło Iranowi na zgromadzenie środków na „wspieranie terroryzmu” w regionie Bliskiego Wschodu. Według niego porozumienie było tak źle wynegocjowane, że nie gwarantowało, że Iran nie uzyska dostępu do broni atomowej.

Kresy.pl / Associated Press

Minister finansów Francji: Europa nie jest „wasalem” USA
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir :

    Panie ministrze finansów Francji Bruno Le Maire,rząd USA i jego prezydent mają suwerenne prawo do wycofanie się z porozumienia nuklearnego z Iranem-to ich sprawa.Rząd USA posiada również suwerenne prawo do nakładania na Iran nowych amerykańskich sankcji-to również Amerykańców sprawa.Jednak rząd USA i jego prezydent nie mają prawa do wydawania poleceń firmom spoza USA,tak francuskim,niemieckim,polskim ,czy unijnym,itp,w sprawach co one w swej praktyce biznesowej mają robić.Ewentualne wtórne sankcje Waszyngtonu za prowadzenie biznesu z Iranem przez unijne firmy byłyby zwykłym bezczelnym bezprawnym rozbojem.Z tego punktu widzenia Panie Ministrze Le Maire ma Pan świętą rację:Europa nie jest wasalem USA.