Macron zażądał od Putina wyjaśnień w sprawie Nawalnego

Prezydent Francji Emmanuel Macron potwierdził w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że przeprowadzone we Francji analizy wykazały, że Aleksieja Nawalnego próbowano otruć paralityczno-drgawkową trucizną z grupy Nowiczok.

Jak pisze rosyjska agencja Interfax, o sprawie poinformowały francuskie media powołując się na służbę prasową prezydenta Francji. Kreml potwierdził, że rozmowa obu prezydentów odbyła się w poniedziałek.

Macron w rozmowie z Putinem zażądał, by strona rosyjska natychmiast złożyła wszelkie wyjaśnienia odnośnie sytuacji związanej z Aleksiejem Nawalnym, którą Marcon nazwał „usiłowaniem zabójstwa” i „otruciem”.

Francuski prezydent mówił, że Francja na bazie swoich własnych analiz podziela zdanie kilku europejskich partnerów, że Nawalnego próbowano otruć Nowiczokiem. „Rosja musi wyjaśnić tę sytuację za pomocą przejrzystego śledztwa, któremu można będzie zaufać” – mówił Macon.

Rosyjski prezydent odrzucał zarzuty wobec strony rosyjskiej jako „niepotwierdzone” i podkreślił, że aby poznać rzeczywiste okoliczności incydentu, konieczne jest przekazanie Rosji próbek przez niemieckich specjalistów, oficjalny wniosek na podstawie wyników analiz wykonanych u Nawalnego, a także nawiązanie współpracy z rosyjskimi lekarzami.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nawalny przebywa obecnie w szpitalu Charite w Berlinie. Został już wybudzony ze śpiączki. Polityk trafił do szpitala 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Stracił przytomność na pokładzie samolotu, który leciał z Tomska do Moskwy. Do Niemiec został przewieziony na żądanie rodziny.

Niemieckie władze uważają, że istnieją „jednoznaczne dowody” na próbę otrucia opozycjonisty środkiem bojowym z grupy Nowiczok.  W sobotę szef niemieckiej służby wywiadowczej BND Bruno Kahl powiedział, że wyniki specjalistycznych badań wykazały, iż Aleksiej Nawalny został otruty bardziej rozwiniętą, a zarazem mocniejszą odmianą Nowiczoka, możliwą do pozyskania tylko dzięki pomocy rosyjskich władz.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W poniedziałek laboratoria w Szwecji i we Francji potwierdziły niezależnie od siebie niemieckie ustalenia, że rosyjskiemu opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu podano środek z grupy Nowiczok.

Kresy.pl / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz