Dwa kolejne laboratoria, w Szwecji i we Francji, potwierdziły niezależnie od siebie niemieckie ustalenia, że rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został otruty przy użyciu środka bojowego z grupy Nowiczok – oświadczył w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert oświadczył w poniedziałek, że dwa kolejne laboratoria, w Szwecji i we Francji, niezależnie od siebie potwierdziły, że Aleksiej Nawalny został otruty środkiem z grupy Nowiczok – podaje „Associated Press”.

Seibert zadeklarował, że Niemcy poprosiły Francję i Szwecję o „niezależne sprawdzenie” niemieckich ustaleń przy użyciu nowych próbek.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Sprawa Nawalnego: niemieccy politycy naciskają na Merkel by wstrzymała budowę gazociągu Nord Stream 2

„Trzy laboratoria niezależnie od siebie potwierdziły, że przyczyną zatrucia pana Nawalnego był środek z grupy Nowiczok” – oświadczył rzecznik rządu RFN.

Wcześniej na obecność substancji w badanych próbkach wskazywały wyniki badań niemieckiego laboratorium wojskowego.

Rzecznik niemieckiego rządu wezwał Rosję do współpracy w zakresie wyjaśnienia w kwestii zdarzenia. Zadeklarował, że Niemcy są w stałym kontakcie z europejskimi partnerami, w celu podjęcia ewentualnych kroków wobec Rosji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nawalny przebywa w szpitalu Charite w Berlinie. Został już wybudzony ze śpiączki. Polityk trafił do szpitala 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Stracił przytomność na pokładzie samolotu, który leciał z Tomska do Moskwy. Do Niemiec został przewieziony na żądanie rodziny.

Niemieckie władze uważają, że istnieją „jednoznaczne dowody” na próbę otrucia opozycjonisty środkiem bojowym z grupy Nowiczok.

W sobotę szef niemieckiej służby wywiadowczej BND Bruno Kahl powiedział, że wyniki specjalistycznych badań wykazały, iż rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został otruty bardziej rozwiniętą, a zarazem mocniejszą odmianą Nowiczoka, możliwą do pozyskania tylko dzięki pomocy rosyjskich władz.

apnews.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz