Rada Kijowa skarży się na decyzję sądu, który skasował Banderę z nazwy ulicy

Decyzja Okręgowego Sądu Administracyjnego Kijowa anulująca zmianę niektórych kijowskich ulic wywołała niezadowolenie samorządu ukraińskiej stolicy.

28 stycznia Okręgowy Sąd Administracyjny Kijowa wydał orzeczenie, którym anulował zmianę nazw: ulicy Baumana na ulicę Janusza Korczaka, ulicy Kutuzowa na ulicę generała Ałamazowa, ulicy Suworowa na ulicę Myhajły Emelianowicza Pawlenki, Zaułku Kutuzowa na Zaułek Jewhena Gucały i Prospektu Moskiewskiego na Prospekt Stepana Bandery. Zmiany nazw dokonano jeszcze w lipcu 2016 roku a 5 listopada tegoż roku zmiany te zaskarżyło w sądzie stowarzyszenie “Kontrola Obywatelska i Porządek”.

Rada miejska Kijowa nie zgadza się ze styczniową decyzją sądu. Zastępca przewodniczącego rady Marina Honda nazwała w czwartek jego orzeczenie “bezpodstawnym” i zapowiedziała złożenie apelacji od tej decyzji, jak podał portal Radia Svoboda. Władze miejskie nie będą realizować orzeczenia Okręgowego Sądu Administracyjnego ponieważ jest ono nieprawomocne, stwierdziła Honda.

To nie pierwsza sądowa batalia o Prospekt Moskiewski nazwany Prospektem Bandery. Okręgowy Sąd Administracyjny Kijowa jeszcze w czerwcu 2019 r. anulował ustanowienie tej nazwy, a także ustanowienie jednej z ulic ulicą innego wysokiego przedstawiciela zbrodniczej OUN-UPA Romana Szuhewycza. Jednak orzeczenie to zostało z kolei uchylone przez VI Administracyjny Sąd Apelacyjny jeszcze w tymże roku. Sąd Apelacyjny uznał, że zmiana nazw nastąpiła w zgodzie z prawodawstwem Ukrainy.

Czytaj także: Napis “Bandera” za szybą polskiej ciężarówki. “Kierowca został pociągnięty do odpowiedzialności”

radiosvoboda.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply