Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15) ujawnił, że jego klub zastanawia się nad złożeniem wniosku o powołanie sejmowej komisji śledczej ws. nowelizacji ustawy o IPN.

Bardzo poważnie rozpatrujemy złożenie wniosku o powołanie komisji śledczej ws. nowelizacji ustawy o IPN, zdecydujemy w najbliższych dniach; jest głęboka potrzeba pokazania, jak doszło do złamania konstytucji i regulaminu Sejmu. – mówił Tyszka w poniedziałek w programie „Graffiti” w Polsat News.

Wicemarszałek wskazał przy tym na fakt, że polski rząd odmówił podania, kto ze strony polskiej brał udział w tajnych negocjacjach nad treścią wspólnego oświadczenia premierów Morawieckiego i Netanjahu. Zostało ono wydane tego samego dnia, w którym w ekspresowym trybie wykreślono z ustawy o IPN przepisy pozwalające na pociągnięcie odpowiedzialności karnej osób przypisujących Polsce i narodowi polskiemu odpowiedzialność za zbrodnie III Rzeszy. Przyjęcie tych przepisów było krytykowane m.in. przez Izrael i USA. W powszechnej opinii deklaracja premierów była ceną, za jaką polski rząd zgodził się na uchylenie tych przepisów.

Według Tyszki komisja śledcza powinna ustalić, jak doszło do styczniowej nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadziła kwestionowane przepisy, a także jak doszło do nowelizacji w czerwcu br., która w ciągu jednego dnia je uchyliła.

„Kto ją tak naprawdę napisał, którzy oficerowie Mosadu ją napisali?” – pytał Tyszka, nawiązując do informacji podawanych przez izraelskiego dziennikarza Baraka Ravida, o tym jakoby kluczowe spotkanie w sprawie oświadczenia premierów z udziałem dwóch polskich parlamentarzystów odbyło się w tajemnicy w siedzibie Mosadu.

CZYTAJ TAKŻE: „Prowadzą nas za rękę agenci Mosadu”. Kukiz’15 pyta rząd PiS o działania ws. ustawy o IPN [+VIDEO]

Polityk uważa, że PiS wycofując się z kwestionowanych przepisów ośmieszył Polskę na arenie międzynarodowej i pokazał, że nie jesteśmy suwerennym krajem. „Oni oddali całkowicie naszą suwerenność krzycząc, że wstajemy z kolan. Tam powstała wielka koalicja podkulonego ogona, złamali wszystkie regulaminy, złamali konstytucję i przeprocedowali w parę godzin ustawę zmieniającą ustawę, którą uważali za najlepszą na świecie” – mówił.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Izraelski dziennikarz: europosłowie PiS Legutko i Poręba negocjowali z Izraelem

Kresy.pl / Polsat News
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz