Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15) ujawnił, że jego klub zastanawia się nad złożeniem wniosku o powołanie sejmowej komisji śledczej ws. nowelizacji ustawy o IPN.

Bardzo poważnie rozpatrujemy złożenie wniosku o powołanie komisji śledczej ws. nowelizacji ustawy o IPN, zdecydujemy w najbliższych dniach; jest głęboka potrzeba pokazania, jak doszło do złamania konstytucji i regulaminu Sejmu. – mówił Tyszka w poniedziałek w programie „Graffiti” w Polsat News.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5687.39 PLN    (25.85%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wicemarszałek wskazał przy tym na fakt, że polski rząd odmówił podania, kto ze strony polskiej brał udział w tajnych negocjacjach nad treścią wspólnego oświadczenia premierów Morawieckiego i Netanjahu. Zostało ono wydane tego samego dnia, w którym w ekspresowym trybie wykreślono z ustawy o IPN przepisy pozwalające na pociągnięcie odpowiedzialności karnej osób przypisujących Polsce i narodowi polskiemu odpowiedzialność za zbrodnie III Rzeszy. Przyjęcie tych przepisów było krytykowane m.in. przez Izrael i USA. W powszechnej opinii deklaracja premierów była ceną, za jaką polski rząd zgodził się na uchylenie tych przepisów.

Według Tyszki komisja śledcza powinna ustalić, jak doszło do styczniowej nowelizacji ustawy o IPN, która wprowadziła kwestionowane przepisy, a także jak doszło do nowelizacji w czerwcu br., która w ciągu jednego dnia je uchyliła.

„Kto ją tak naprawdę napisał, którzy oficerowie Mosadu ją napisali?” – pytał Tyszka, nawiązując do informacji podawanych przez izraelskiego dziennikarza Baraka Ravida, o tym jakoby kluczowe spotkanie w sprawie oświadczenia premierów z udziałem dwóch polskich parlamentarzystów odbyło się w tajemnicy w siedzibie Mosadu.

CZYTAJ TAKŻE: „Prowadzą nas za rękę agenci Mosadu”. Kukiz’15 pyta rząd PiS o działania ws. ustawy o IPN [+VIDEO]

Polityk uważa, że PiS wycofując się z kwestionowanych przepisów ośmieszył Polskę na arenie międzynarodowej i pokazał, że nie jesteśmy suwerennym krajem. „Oni oddali całkowicie naszą suwerenność krzycząc, że wstajemy z kolan. Tam powstała wielka koalicja podkulonego ogona, złamali wszystkie regulaminy, złamali konstytucję i przeprocedowali w parę godzin ustawę zmieniającą ustawę, którą uważali za najlepszą na świecie” – mówił.

CZYTAJ TAKŻE: Izraelski dziennikarz: europosłowie PiS Legutko i Poręba negocjowali z Izraelem

Kresy.pl / Polsat News

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz