Zaginiony w poniedziałek kierownik ośrodka białoruskiej opozycji w Kijowie Witalij Szyszow został znaleziony powieszony w miejskim parku.

Jak podała agencja informacyjna UNIAN Szyszow został znaleziony w kijowskim parku przy ulicy Budarina znajdującym się niedaleko jego miejsca zamieszkania. Ukraińska policja zabezpieczyła miejsce w którym znaleziono ciało białoruskiego działacza. Podejrzewa jego zabójstwo i właśnie z takiego paragrafu prowadzone są działania śledcze. Nie wyklucza jednak innych przyczyn śmierci Białorusina.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Szyszow zaginął w poniedziałek po tym gdy poszedł pobiegać około godz. 9 rano. UNIAN twierdzi, że z telefonu opozycjonisty, przejętego przez śledczych, wykonano kilka połączeń, które jednak były natychmiast przerywane po odebraniu przez osoby, do których były skierowane. Znajomi działacza zawiadomili o zaginięciu ukraińską policję, która szybko podjęła akcję poszukiwawczą z wykorzystaniem psów.

Szyszow był przeciwnikiem władz Białorusi. W „Domu Białoruskiego w Kijowie” prowadził akcję poparcia dla protestów na Białorusi. Wspierał też obywateli tego państwa emigrujących na Ukrainę. Pracownicy organizacji napisali we wtorek na jej kanale na Telegramie, że „Witalij był śledzony. O faktach były stosowne zawiadomienia na policję. Także nas wielokrotnie ostrzegały tak miejscowe źródła, jak i nasi ludzie w RB [Republice Białoruś] o możliwych prowokacjach, aż do porwania i likwidacji.”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Działacze Domu Białoruskiego są przekonani, że przeciw Szyszowowi prowadzona była „zaplanowana przez czekistów operacja likwidacji faktycznie niebezpiecznego dla reżimu Białorusina”. UNIAN cytuje też przyjaciela zmarłego – Jurija, który opowiedział o ostrzeżeniach Służby Bezpieczeństwa Ukrainy sugerującej, że w państwie tym aktywna jest agentura białoruskiego KGB, szczególnie w związku z napływem białoruskich emigrantów.

Według relacji Polskiego Radia Jurij Szczuczow twierdził, że na twarzy Szyszowa były widoczne ślady pobicia, ze złamaniem nosa.

Czytaj także: Polska przyznała białoruskiej lekkoatletce wizę humanitarną

unian.net/polskieradio24.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz