W obwodzie rówieńskim na Ukrainie w piątek doszło do starcia kopaczy bursztynu z policją, w wyniku którego 8 funkcjonariuszy potrzebowało pomocy medycznej.

Jak podała w komunikacie ukraińska policja, do konfrontacji doszło o godzinie 11:45 lokalnego czasu w pobliżu wsi Fedoriwka leżącej w rejonie sarneńskim. Około 150 miejscowych mieszkańców zablokowało tam międzynarodową trasę Kijów-Kowel-Jagodzin protestując przeciwko zwalczaniu przez policję procederu nielegalnego wydobycia bursztynu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

– Protestujący zachowywali się agresywnie. Policjanci, którzy zapewniali bezpieczeństwo publiczne, próbowali uspokajać rozjuszony tłum, jednak zaczęto szarpać funkcjonariuszy i rzucać w nich kamieniami. Jeden z mężczyzn rozbił kamerę policyjną, po czym powstał konflikt. W trakcie rozruchów policjanci odnieśli obrażenia ciała. Do godziny 14 ośmiu policjantów zwróciło się do przychodni o udzielenie pomocy medycznej. – napisano w komunikacie dodając, że nie wiadomo, czy ucierpiał ktoś z protestujących. Podano także, że tłum rozszedł się w ciągu godziny a ruch na drodze wznowiono.

W związku z tym wydarzeniem wszczęto dochodzenie w sprawie umyślnego uszkodzenia ciała pracowników policji podczas wykonywania przez nich obowiązków służbowych a także blokowania ruchu drogowego. Policja ustala personalia podejrzanych.

Jak wielokrotnie pisaliśmy, w rejonie Polesia Wołyńskiego od dłuższego czasu trwa konflikt między władzami i służbami porządkowymi, a gangami nielegalnych poszukiwaczy bursztynu, którzy nie chcą im się podporządkować i faktycznie kontrolują obszar wydobycia. Oficjalne władze przy użyciu policji próbują, najczęściej bez większego skutku, odzyskać kontrolę nad obszarem i powstrzymać nielegalny proceder, przynoszący straty zarówno budżetowi, jak i środowisku naturalnemu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Polscy celnicy udaremnili rekordowy przemyt: 1,5 tonu bursztynu w ciężarówce z Ukrainy [+FOTO]

Kresy.pl / npu.gov.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz