Funkcjonariusze Służby Celnej z przejścia granicznego w Dorohusku udaremnili przemyt blisko 1,5 tony bursztynu o wartości nawet 24 mln zł.

To prawdopodobnie największa próba przemytu bursztynu przez polską granicę. Podczas kontroli polskiej ciężarówki jadącej z Ukrainy celnicy znaleźli worki i kartonowe pudła pod legalnym towarem. Okazał się, że próbowano w ten sposób przewieźć niemal 1,5 tony bursztynu. Były to głównie nieobrobione kamienie, w tym bryły wielkości strusiego jaja. Ich szacunkowa wartość może wynosić nawet 24 mln złotych. Gdyby bursztyn trafił do sprzedaży w Polsce, skarb państwa straciłby 5,5 mln złotych.

Polak kierujący ciężarówką i jego ukraiński pomocnik nie przyznają się do przemytu. Sprawę nadzoruje prokuratura w Chełmie. Skalę przemytu pokazuje to, że w całym 2015 roku celnicy na odcinku granicy w woj. lubelskim zatrzymali łącznie 900 kilogramów bursztynu.

Niewykluczone, że bursztyn może pochodzić z nielegalnego wydobycia prowadzonego w rejonie miasta Równe na Wołyniu. Kilka dni temu odkrywki, poważnie dewastujące okoliczne środowisko, zostały sfotografowane z powietrza. Nielegalne wydobycie prowadzone jest także w rejonie Żytomierza. Ukraińskie władze deklarują, że walczą z tym nielegalnym procederem, jednak jak dotąd bez widocznych efektów.

Fot. Izba Celna.

Polsatnews.pl / 112.ua/ Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz