Szef MSZ Węgier odznaczony wysokim rosyjskim orderem

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto został odznaczony Orderem Przyjaźni – najwyższym rosyjskim odznaczeniem, które może otrzymać cudzoziemiec.

Jak podała agencja TASS, Szijjarto otrzymał Order Przyjaźni w czwartek w Moskwie z rąk ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Decyzję o odznaczeniu węgierskiego ministra podjął jeszcze w listopadzie prezydent Rosji Władimir Putin.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Rosyjskie MSZ poinformowało, że szef MSZ Węgier otrzymał order jako wyraz uznania za „wkład w rozwój partnerskich i skierowanych ku przyszłości stosunków” pomiędzy Rosją a Węgrami.

Oprócz tego Peter Szijjarto i Siergiej Ławrow dokonali „synchronizacji zegarków” w kwestii aktualnych tematów w stosunkach dwustronnych oraz w kwestiach międzynarodowych, a także omówili harmonogram zbliżających się kontaktów – podało MSZ Rosji.

Szijjarto napisał na Facebooku, że jest „dumny” z otrzymania Orderu Przyjaźni. Szef węgierskiej dyplomacji podkreślił, że Rosja i Węgry zdołały utrzymać wzajemną współpracę „pomimo skrajnie niesprzyjającego rozwoju sytuacji globalnej i regionalnej w ostatnich latach” opierając się na „obopólnym zaufaniu”.

Szef MSZ Węgier przypomniał, że Węgry zakupiły od Rosji szczepionkę przeciw koronawirusowi Sputnik, a także zawarły nowy długoterminowy kontrakt na dostawy gazu ziemnego.

W kolejnym wpisie Szijjarto nazwał miniony rok „najbardziej udanym rokiem pod względem współpracy węgiersko-rosyjskiej”. Minister napisał, że w 2022 roku oba kraje mają zamiar osiągnąć takie „kamienie milowe” współpracy jak m.in. rozpoczęcie rozbudowy elektrowni atomowej w Paks czy uruchomienie produkcji szczepionki Sputnik na Węgrzech. Wspomniał też, że w lutym odbędzie się spotkanie pomiędzy Viktorem Orbanem a Władimirem Putinem.

Jak podaje Dorzeczy.pl, Order Przyjaźni to najbardziej prestiżowa rosyjska nagroda, jaką możne otrzymać osoba niebędąca obywatelem Rosji.

Kresy.pl / tass.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz