Rząd Węgier ogłosił, że znosi wszelkie restrykcje graniczne dla mieszkańców innych państw strefy Schengen.

Otwarcie granic z państwami strefy Schengen ogłosił minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó, który 16 czerwca przebywał z wizytą w Bratysławie. Szef węgierskiej dyplomacji zadeklarował, że granice jego państwa będą w pełni otwarte dla obywateli innych państw strefy Schengen od 24 czerwca. Jak powiedział Szijjártó, granice jego państwa pozostaną otwarte “jeśli nie nastąpi nieoczekiwany nawrót pandemii, pogorszenie”.

Deklaracja węgierskiego ministra spraw zagranicznych wybrzmiała na tle dyskusji jaką wzbudził na Słowacji fakt udziału licznych obywateli tego państwa jako kibiców w rozgrywanym 15 czerwca w Budapeszcie meczu Węgry-Portugalia. Byli to etniczni Węgrzy licznie zamieszkujący południowy pas Słowacji i tradycyjnie kibicujący reprezentacji swojej narodowej ojczyzny.

Część komentatorów ze Słowacji obawiała się skutków epidemicznych rozegrania meczu bez obostrzeń, przy całkowitym zapełnieniu trybun nowego stadionu narodowego w Budapeszcie – Areny Ferenca Puskása mającego pojemność 67 tys. Ministerstwo Zdrowia Słowacji zaapelowało do wszystkich mieszkańców kraju, którzy byli na meczu Węgrzy-Słowacja by zarejestrowali się w specjalnym systemie elektronicznym mającym ułatwiać śledzenie ognisk koronawirusa, podał portal The Slovak Spectator.

Węgry zamknęły swoje granice 1 września zeszłego roku wraz z drugą falą pandemii koronawirusa SARS CoV-2. 30 maja bieżącego roku Budapeszt i Bratysława zadecydowały o zniesieniu kontroli granicznych mimo, że przyjeżdżających z Węgier formalnie nadal obowiązywała wówczas na Słowacji 10-dniowa kwarantanna. Od poniedziałku otwarte zostaną wszystkie węgiersko-słowackie przejścia graniczne.

Węgry pozostają natomiast jednym z niewielu państw UE, które nie wdrożyły jeszcze procedur związanych ogólnounijnym “paszportem szczepionkowym” umożliwiającym osobom, które przeszły kompletne szczepienie na swobodne przekraczanie granic w ramach strefy Schengen. Natomiast dwustronne porozumienie w tej sprawie Węgry jeszcze 11 maja zawarły z Turcją. 31 maja Budapeszt zezwolił na wjazd bez konieczności przechodzenia kwarantanny i testów obywatelom Mołdawii, jak podał portal Schengenvisainfo.com

Zobacz też: Kibice reprezentacji Węgier wygwizdali klęczących rywali

spectator.sme.sk/schengenvisainfo.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply