W ostatnich dniach media na świecie (w tym w Polsce) obiegły doniesienia norweskiego portalu o nawiedzaniu norweskiej części Arktyki przez rosyjski specnaz. Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji zaprzeczyło tym doniesieniom, lecz rosyjska opozycyjna „Nowaja Gazieta” twierdzi, że specnazowcy z Czeczenii już w 2016 roku publikowali w mediach społecznościowych zdjęcia z Norwegii.

Jak napisała w środę „Nowaja Gazieta”, posiada ona zrzuty ekranu publikacji członków czeczeńskiego specnazu w mediach społecznościowych, których daty i dane geolokacji oraz komentarze wskazują, że tzw. latający oddział Kadyrowa prowadził działania w Arktyce, także w jej norweskiej części, od 2016 roku.

Gazeta opublikowała zrzut ekranu zdjęcia jednego z użytkowników Instagrama z marca 2018 roku, na którym widać grupę umundurowanych mężczyzn na tle lotniska w Groznym. W komentarzach do zdjęcia napisano, że wojskowi „służbowo” jeździli do Norwegii. Inny z użytkowników, ubrany w strój z naszywkami centrum spadochronowego w Groznym, opublikował selfie na tle pojazdu należącego najpewniej do obsługi lotniska na Spitsbergenie. Ten sam człowiek zamieszczał na Instagramie wiele zdjęć z hasztagiem odnoszącym się do prywatnej uczelni w Czeczenii szkolącej funkcjonariuszy służb specjalnych.

„Nowaja Gazieta” twierdzi, że sam Ramzan Kadyrow nie robił tajemnicy, że oddział jego specnazu, będącego częścią Rosgwardii, bierze udział w ćwiczeniach w Arktyce. Nie mówił co prawda o jej norweskiej części, lecz gazeta przytacza przykład domniemanego czeczeńskiego specnazowca, który zamieścił na Instagramie zdjęcie w białym kombinezonie i karabinem w rękach z dodaną lokalizacją wskazującą, że wykonano je na należącym do Norwegii Spitsbergenie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, Aldrimer, norweski portal zajmujący się sprawami obronności i wojska, powołując się na cztery niezależne źródła w strukturach wojskowo-wywiadowczych trzech państw napisał, że grupy rosyjskiego specnazu udające cywilów pojawiły się w ostatnich dniach nie tylko na Spitsbergenie, ale także w kontynentalnej części Norwegii. Miały one przypłynąć na statkach rybackich. Rosyjscy żołnierze mieli  prowadzić badania obiektów norweskiej infrastruktury krytycznej używając nowoczesnych środków elektronicznych. O sprawie mają wiedzieć NATO i norweski rząd.

Kresy.pl / Nowaja Gazieta / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz