Interesy gospodarcze i polityczne mogą okazać się ważniejsze od prawa Norweżki do wychowywania córki.

Silije Garmo, Norweżka, która w ubiegłym roku uciekła do Polski, by uchronić swoje dziecko przed zabraniem go przez norweski Urząd ds. Dzieci, może nie dostać azylu w Polsce z powodu prawdopodobnej negatywnej opinii MSZ. – dowiedziało się Do Rzeczy. Według tygodnika ministerstwo obawia się, że udzielenie kobiecie azylu popsuje relacje z Norwegią, z którą łączą Polskę interesy gospodarcze.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak informowaliśmy wcześniej, do polskiego Urzędu ds. Cudzoziemców trafił wniosek o azyl złożony przez rodowitą Norweżkę – Silje Garmo. Obawia się ona, że norweski Urząd ds. Opieki nad Dziećmi – Barnevernet (BV), odbierze jej prawo do opieki nad kolejnym dzieckiem. Starszą, 12-letnią córkę odebrano jej już wcześniej. Uzasadnieniem dla zabrania dziecka był donos, w którym oskarżono kobietę o „nadużywanie środków przeciwbólowych”, a później oskarżenie jej przez Barnevernet o „chaotyczny styl życia”, choć według Garmo nie prowadzono poważnej procedury sprawdzającej te zarzuty. Garmo wybrała na miejsce azylu Polskę m.in. z powodu podejścia do praw matek i polityki rodzinnej, która według niej jest dużo bardziej prorodzinna niż w krajach skandynawskich.

W styczniu Urząd ds. Cudzoziemców uznał, że obawy Garmo są zasadne, jednak do przyznania jej azylu jest potrzebna także pozytywna opinia MSZ. Jak pisze Do Rzeczy, mec. Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris, który prowadzi sprawę Norweżki, alarmuje, że MSZ najprawdopodobniej wyda opinię negatywną, by nie zepsuć relacji z Norwegią. Polska zamierza sprowadzać z Norwegii gaz ziemny, ponadto w tym kraju interesy prowadzi wiele polskich firm. Resort kierowany przez Jacka Czaputowicza obawia się, że konflikt dyplomatyczny z Norwegią mógłby zaszkodzić tym interesom.

Mec. Kwaśniewski powiedział Do Rzeczy, że po tym, jak Garmo złożyła w Polsce wniosek o azyl, Norwegia „podobno” wycofała zarzuty wobec niej. Obawia się on jednak, że po odmowie azylu przez Polskę Norwegia ponownie zarzuci jej uprowadzenie dziecka i Norweżce będzie groziło wydalenie z Polski. Decyzja MSZ ws. Garmo ma zostać podjęta w najbliższych dniach.

CZYTAJ TAKŻE: Norweżka uciekła z dzieckiem do Polski – opisuje nadużycia i bezwzględność norweskiego urzędu

Kresy.pl / Do Rzeczy

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Ten Ciaputowicz i powierzony mu resort na arenie międzynarodowej robią z Polski największego obłudnika i dziada,który przed wieloma na kolana,zaś z kolan na pysk pada.Ma ten resort przykazanie bycia z dala od tej etyki i morale,którą ociec o patron z Torunia przykaże-losy matki Norweżki są więc przerąbane.W Radzie Bezpieczeństwa ONZ Ciaputowicz już wykazał,że losy banderlandu ,co hitleryzm promuje są mu bliższe od polskich ofiar banderowskich siekier m.inn na Wołyniu.Z ussmańskiego agresora Ciaputowicz ofiarę robi,jego antypolska ustawka 447 nic nie szkodzi,przecież ona Żydkom na świecie nie szkodzi.W UE Ciaputowicz propaguje coś na wzór polskiego bydła oczywistego,które nie mająć śladów honoru pada na pysk przed lewackimi samozwańczymi tworami w stylu debila i pedała Timmermansa i jego kumpla od przekrętów finansowych,belgijskiego oszołoma Guya Verhafstofa.Szczytem sprytu Ciaputowicz się wykazał wysyłając do Izraela Jarosława Gowina.Ten lawirant od PO,przez Polskę Razem i tzw Porozumienie już się z Żydami Izraela porozumiał i polskiemu Trybunałowi Konstytucyjnemu nakazał skasowanie nowelizacji ustwawy o IPN.Okazuje się bowiem,że polski postęp w badaniach naukowych od tego zależy ?!. Prożydoska postawa lobbującego żydostwo „katolickiego” Gowina nikogo z myślących nie zdziwi,przecież temu facetowi brakuje do pierwszego.

  2. Kojoto
    Kojoto :

    PiS upokarza Polskę i Polaków w nie mniejszym stopniu niż PO i SLD. Polakom odbiera się bezprawnie dzieci w Norwegii, czyli po prostu więzi sie niepełnoletnich obywateli Polski w obcych dla nich warunkach, a PiSdzielcy marwią się tylko tym, że jakiś norweski urzędnik będzie niezadowolony, że ta kobieta ratująca sie ucieczką z Norwegii dostała by azyl w Polsce. To jest niepojęte jakiego dziada robi z Polski PiS…