Jak informuje „Nasz Dziennik”, obywatelka Norwegii chce uzyskać azyl w Polsce, bo grozi jej odebranie dziecka przez norweskie służby społeczne.

Do polskiego Urzędu ds. Cudzoziemców trafił wniosek o azyl złożony przez rodowitą Norweżkę – Silje Garmo. Obawia się ona, że Urząd ds. Opieki nad Dziećmi – Barnevernet (BV), odbierze jej prawo do opieki nad kolejnym dzieckiem. Starszą córkę, która ma 12 lat, odebrano Garmo już wcześniej. Powód? Donos w którym oskarżono kobietę o „nadużywanie środków przeciwbólowych”. Potem urząd oskarżył ją o „chaotyczny styl życia”, choć Garmo twierdzi, że nie prowadzono poważnej procedury sprawdzającej te zarzuty. „Ani w Norwegii, ani w Polsce żaden lekarz nie stwierdził, by była pod wpływem leków przeciwbólowych, choć pojawiła się ku temu okazja podczas dłuższego pobytu w szpitalu” – twierdzi gazeta.

„Nasz Dziennik” zwraca uwagę, że Garmo nie miała żadnych problemów materialnych. Wprost przeciwnie, kobieta jest osobą zamożną, a przy tym dobrze wykształconą i znającą miejscowe prawo. Mimo to zdecydowała się na ucieczkę, nie widząc innego sposobu na zatrzymanie przy sobie dziecka, niż uzyskanie azylu w Polsce. „Chaotyczny styl życia” nie przeszkodził jej także w zorganizowaniu ucieczki z ośrodka dla młodych matek i wcześniejszym przygotowaniu sobie pobytu w Polsce.

„Nasz Dziennik” pisze o dużej skali interwencji BV, które kończą się odebraniem rodzicom ich dzieci. W jej ocenie świadczy to o „systemowej” wadzie działań norweskiego urzędu.

Czytaj także: Niemcy: Jugendamt odebrał Polce noworodka

„Nasz Dziennik”/Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz