Rosja wydaliła dyplomatę pracującego w ambasadzie Norwegii. Musi on opuścić Rosję w przeciągu trzech dni – poinformowała w piątek agencja prasowa Tass powołując się na oświadczenie rosyjskiego MSZ.

Jak poinformowała agencja prasowa Tass, rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych nakazało wydalenie norweskiego dyplomaty. Na opuszczenie Rosji ma teraz trzy dni.

Zobacz też: Ambasador Białorusi pilnie wezwany do polskiego MSZ

„W związku z nieprzyjaznym krokiem rządu norweskiego, który 18 sierpnia ogłosił rosyjskiego dyplomatę persona non grata, 28 sierpnia ambasador Królestwa Norwegii w Rosji Rune Resaland został wezwany przez rosyjskie MSZ i poinformowany, że jeden pracowników ambasady norweskiej został uznany za persona non grata. Jego akredytacja w Rosji wygaśnie w ciągu trzech dni. To taki sam czas, jaki Norwegowie zapewniają naszemu pracownikowi na wyjazd” – poinformowało w oświadczeniu ministerstwo.

Agencja RIA Nowosti podała, że wydalonym dyplomatą jest radca ambasady Norwegii w Moskwie.

Rosyjskie MSZ przekonuje również, że „destrukcyjna polityka” rządu Norwegii wpływa negatywnie na atmosferę w stosunkach dwustronnych. Rosja podkreśliła, że ​​jedyną winą za konsekwencje takiej polityki jest Oslo.

Zobacz też: W Mińsku doszło do próby zajęcia libijskiej ambasady [+VIDEO]

19 sierpnia norweskie MSZ poinformowało, że rosyjski dyplomata zostanie deportowany z Norwegii, „ponieważ podjął działania niezgodne z jego rolą i statusem dyplomaty”. Ministerstwo nie podało nazwiska ani stanowiska dyplomaty.

Jak poinformowaliśmy wcześniej na naszym portalu, norweska policja zatrzymała w sobotę (15 sierpnia) obywatela Norwegii, któremu zarzuca się przekazywanie na rzecz Federacji Rosyjskiej informacji z sektora bezpieczeństwa energetycznego – informuje “TVP Info”. Zatrzymany mężczyzna to pracownik firmy klasyfikacyjnej DNV GL AS – spółki mającej sprawować nadzór na budową gazociągu Baltic Pipe.

Spółka Gaz-System, polski narodowy operator gazociągów przesyłowych, informowała w czerwcu bieżącego roku, że usługi Inspektora Bezpieczeństwa Żeglugi (ang. Marine Warranty Surveyor) w kwestii prac na Morzu Bałtyckim będą świadczone przez firmę należącą do międzynarodowej grupy DNV GL – Germanischer Lloyd Industrial Services GmbH.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply