Grupa około 30 osób próbowała włamać się do libijskiej ambasady w Mińsku i ją zająć – poinformował w czwartek doradca ds. bezpieczeństwa libijskiego charge d’affairs w Mińsku Stanislaw Kudrjaszow, przekazała agencja prasowa Tass.

Jak poinformowała w czwartek rosyjska agencja prasowa Tass, kilkudziesięcioosobowa grupa próbowała włamać się na teren libijskiej ambasady w Mińsku i ją zająć.

„O 6 rano [czasu mińskiego] niezidentyfikowana grupa 30 osób próbowała włamać się na strzeżony teren” – poinformowało dyplomatyczne przedstawicielstwo, dodając, że była to „próba przymusowego zajęcia”.

Zobacz też: Ambasador Białorusi pilnie wezwany do polskiego MSZ

Kudrjaszow przekonywał, że usiłowano go schwytać w interesie rządu zgody narodowej w Trypolisie. „Niewątpliwie było to zorganizowane w interesie rządu Trypolisu” – poinformował, dodając, że zna organizatora zamachu.

„Znamy organizatora: jest to były attache wojskowy, który przez pewien czas pełnił funkcję ambasadora. Jego mandat się skończył, a on przyrzekł wierność rządowi zgody narodowej” – wyjaśnił dyplomata.

Wyjaśnił również, że według informacji ambasady na Białorusi jest jeszcze jeden człowiek, którego Trypolis wyznaczył do reprezentowania interesów GNA. Kudrjaszow ujawnił, że obecny Charge d’Affairs Libii w Mińsku Mohammed Asteita, reprezentujący gabinet na wschodzie, odniósł lekkie obrażenia podczas ataku „Charge d’Affairs został zaatakowany kanistrem z gazem pieprzowym. Ktoś z napastników próbował go uderzyć” – powiedział, dodając, że z dyplomatą wszystko w porządku.

Zobacz też: Węgierski szef MSZ zapowiedział nową chińską inwestycję w jego kraju w wysokości 854 milionów euro

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Napastnicy opuścili już teren ambasady, poinformowała placówka dodając, że pracownicy ambasady samodzielnie poradzili sobie z sytuacją, ale chcieliby aby białoruskie organy ścigania zwiększyły ochronę misji dyplomatycznych.

„Przygotujemy nasze apele do milicji i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Białorusi; wzmocnimy wejście i otoczenie ambasady, na ile to możliwe. Mamy nadzieję, że nastąpi reakcja” – podkreślił.

Wcześniej portal tut.by informował, że około 30 niezidentyfikowanych osób ze szlifierkami kątowymi przeszło przez ogrodzenie ambasady i próbowało wejść do budynku. Pracownicy pobliskiej ambasady Mołdawii wezwali policję.

Kresy.pl/Tass
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz