„Współpraca węgiersko-chińska musi zostać wznowiona przy najbliższej okazji, a polityczna wola osiągnięcia tego istnieje po obu stronach” – poinformował węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó w poniedziałek na wspólnej  konferencji prasowej ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi.

Jak poinformowało węgierskie ministerstwo spraw zagranicznych Péter Szijjártó spotkał się w poniedziałek ze swoim odpowiednikiem z Chin w celu omówienia współpracy gospodarczej obu państw. Spotkanie pierwotnie miało trwać 30 minut, ostatecznie trwało ponad półtorej godziny, a po nim odbyło się posiedzenie plenarne.

Na wspólnej konferencji prasowej Szijjártó podkreślił: „Węgry i Chiny uważają swoją współpracę za niezwykle ważną”. Minister spraw zagranicznych Węgier podziękował rządowi Chin za współpracę podczas epidemii koronawirusa. „185 samolotów przybyło na Węgry z Chin ze sprzętem niezbędnym do ochrony zdrowia, ponad 90 milionów masek na twarz, 40 milionów zestawów odzieży ochronnej i 800 tysięcy leków było potrzebnych, aby umożliwić Węgrom skuteczną ochronę przed pierwszą falą globalnej pandemii” – przypomniał.

Zobacz też: Orban podziękował Xi za pomoc w walce z koronawirusem. Węgry i Chiny rozwijają współpracę gospodarczą

„Głównym tematem dzisiejszego spotkania był harmonogram wznowienia współpracy gospodarczej między Chinami a Węgrami” – podkreślił. „W ostatnich latach Chiny stały się drugim najważniejszym źródłem importu węgierskiej gospodarki, a chińskie przedsiębiorstwa zrealizowały na Węgrzech inwestycje o wartości ponad pięciu miliardów dolarów, co jest ważne z punktu widzenia przyszłych sukcesów węgierskiej gospodarki. Bilateralna współpraca gospodarcza powinna jak najszybciej wrócić do poprzedniego tempa” – stwierdził. „Wola polityczna do wznowienia węgiersko-chińskiej współpracy gospodarczej jest obecna po obu stronach, w związku z czym opracowaliśmy teraz jasny harmonogram jej realizacji” – powiedział Szijjártó.

„Zgodziliśmy się na dalsze rozszerzenie współpracy finansowej; Umowa o wymianie walut została już zawarta między Narodowym Bankiem Węgier a Bankiem Centralnym Chin, a chęć rozszerzenia tej umowy istnieje po obu stronach. „Trzy z czterech największych chińskich banków już działają na Węgrzech lub przygotowują się do działania, a teraz dołączy do nich Bank Inwestycyjny Chin, który otworzy biuro w Budapeszcie” – zaznaczył.

Minister mówił także o kontynuacji niezwykle ważnych dla węgierskiej gospodarki zaawansowanych technologicznie inwestycji chińskich przedsiębiorstw. „Firma z branży chemicznej Wanhua zainwestuje około 300 miliardów forintów (854 milionów euro) na Węgrzech w ciągu najbliższych pięciu lat” – dodał. Powiedział również, że osiągnięto porozumienie z jedną z wiodących na świecie firm produkujących komputery, co do tego, że utworzy ona swoją pierwszą europejską jednostkę produkcyjną na Węgrzech. „Ponadto rozmowy na temat węgierskich inwestycji będą kontynuowane z największymi chińskimi firmami z branży motoryzacyjnej” – poinformował.

„Otrzymujemy również nowe licencje eksportowe przemysłu spożywczego, dzięki którym niebawem ruszy eksport węgierskiej wołowiny i jagnięciny do Chin” – zapowiedział Szijjártó. „Ponadto prowadzimy negocjacje w sprawie zniesienia wcześniej zakazu importu mięsa drobiowego” – poinformował. „Rozpoczęły się prace nad modernizacją linii kolejowej Budapeszt-Belgrad, wznowiono również kolejowy transport towarowy między Chungking a Budapesztem” – zakończył szef węgierskiego MSZ.

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi podkreślił, że jego węgierski odpowiednik jest pierwszym europejskim ministrem spraw zagranicznych, który odwiedził Chiny w związku z sytuacją wywołaną epidemią koronawirusa, dodając, że jego zdaniem „wizyta jest niezwykle ważna w kontekście przywrócenia współpracy. Chiny i Węgry traktują siebie nawzajem jako ważnych partnerów i są zdecydowane wzmacniać i rozszerzać współpracę oraz rozwijać wzajemnie korzystną współpracę” – stwierdził.

Zobacz też: Węgry: Zakaz wjazdu dla cudzoziemców z niektórych krajów

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply