Premier Węgier Viktor Orban podziękował chińskiemu prezydentowi Xi Jinpingowi za pomoc w zwalczaniu pandemii COVID-19. Ostatnie rozmowy węgiersko-chińskie wyraźnie koncentrują się na rozwijanej przez oba kraje współpracy gospodarczej.

Jak podało w piątek biuro prasowe premiera Węgier Viktora Orbana, odbył on rozmowę telefoniczna z chińskich przywódcą Xi Jinpingiem. W rozmowie Orban podziękował mu za pomoc za wkład ze strony Chin w węgierskie wysiłki na rzecz pokonania epidemii koronawirusa. Obaj politycy omówili też sprawy dotyczące przyszłej współpracy gospodarczej.

Dzień wcześniej szef MSZ Węgier Péter Szijjártó rozmawiał ze swoim chińskim odpowiednikiem, Wang Yi. Według oficjalnej relacji, szef węgierskiej dyplomacji podziękował Wangowi za pomoc, jaką Chiny udzieliły Węgrom w kwestii pozyskania koniecznego medycznego sprzętu ochronnego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Węgierskie media podają, że jak dotąd na Węgry przyleciało 121 samolotów z Chin, wiozących maski, rękawiczki i inny sprzęt ochronny. Szijjártó zaznaczył, że w najbliższych miesiącach transporty te będą kontynuowane.

Szef MSZ Węgier podkreślał też, że w dalszym ciągu rozwija się węgiersko-chińska współpraca gospodarcza. Zaznaczył, że w najbliższych trzech latach ma ruszyć na Węgrzech 9 dużych chińskich inwestycji. Szijjártó mówił, że digitalizacja i wdrażanie technologii 5G odgrywa ważną rolę w rekonfiguracji gospodarczej jego kraju. Dodał, że sieć 5G od ubiegłej jesieni jest już dostępna w centrum Budapesztu. Została ona opracowana dla operatora Vodafone przez chiński koncern Huawei.

Szijjártó odniósł się też do planowanej modernizacji linii kolejowej Budapeszt-Belgrad. Zaznaczył, że projekt będzie realizowany i dofinansowany przez stronę chińską, dzięki podpisanemu niedawno porozumieniu w tej sprawie. Trasa ta po ukończeniu ma być najkrótszą i najszybszą drogą transportu chińskich towarów z greckich portów do Europy Zachodniej, przez Węgry. Minister powiedział, że współpraca finansowa między obu krajami rozwija się dobrze, podkreślają „wspaniałą współpracę” między ich bankami centralnymi.

Przeczytaj: Chiny otwierają nowe połączenie kolejowe z Węgrami [+VIDEO]

Czytaj również: Szef MSZ Węgier ostrzega: zagrożenie migracyjne nie zniknęło, lecz rośnie

MTI / hungarytoday.hu / dailynewshungary.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz