Kreml podziela zaniepokojenie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) z powodu decyzji Patriarchatu Konstantynopolitańskiego o zdjęciu klątwy z ukraińskiego patriarchy Filareta. – powiedział agencji TASS rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.

Zdaniem Pieskowa decyzje podjęte wczoraj w Konstantynopolu (Istambule) zmierzają do tworzenia podziałów w świecie prawosławnym. Jednocześnie zapewniał, że świeckie władze Rosji nie chcą mieszać się w „międzycerkiewny dialog” i nie będą tego robić. Rosja ma jednak zamiar bronić interesy prawosławnych na Ukrainie, „jeśli Kijowowi nie uda się powstrzymać radykałów”. Pieskow odniósł się w ten sposób do pogłosek, że ukraińscy nacjonaliści zamierzają teraz siłą zajmować świątynie i klasztory należące do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

„Jeśli rozwój wypadków doprowadzi do bezprawnych działań, to oczywiście, tak jak Rosja wszędzie chroni interesy Rosjan i rosyjskojęzycznych, to również, i o tym niejednokrotnie mówił Putin, Rosja broni interesów prawosławnych. Jest to absolutnie rozsądne i absolutnie zrozumiałe stanowisko” – mówił Pieskow. Według rzecznika rosyjskiego prezydenta Moskwa będzie dla „obrony prawosławnych” stosować tylko środki „polityczno-dyplomatyczne”.

Jak podaje TASS, sytuacja prawosławia na Ukrainie była dzisiaj omawiana na zebraniu Władimira Putina ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa Rosji.

Tymczasem z prawosławnych kręgów podporządkowanych Moskiewskiemu Patriarchatowi płyną kolejne głosy oburzenia z powodu czwartkowej decyzji Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. Jak powiedział sekretarz prasowy Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Moskiewskiego Patriarchatu (UKP PM) arcybiskup Klemens, decyzja Konstantynopola jest „absolutnie bezprawna”, ponieważ obszar Ukrainy nie podlega Patriarchatowi Konstantynopolitańskiemu. W związku z tym abp Klemens uważa, że „za takie działania na Patriarchę [Konstantynopola] Bartłomieja należy nałożyć klątwę”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w czwartek synod Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopolitańskiego podjął szereg decyzji zmierzających do utworzenia zjednoczonego i niezależnego ukraińskiego Kościoła prawosławnego. Zdjął klątwy ze zwierzchnika największej na Ukrainie wspólnoty prawosławnej – Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK), patriarchy Filareta, a także ze zwierzchnika innego, mniejszego Kościoła – Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (UAKP), metropolity Makarego. Inną podjętą wczoraj decyzją odwołanie listu synodalnego z 1686 roku, w którym nadano Patriarsze Moskwy prawo wyznaczania prawosławnego metropolity Kijowa. Konstantynopol wezwał wszystkie Kościoły prawosławne na Ukrainie do zjednoczenia i wybrania swojego zwierzchnika. Działaniom Patriarchatu Konstantynopolitańskiego sprzeciwia się RKP uznając Ukrainę za swoje terytorium kanoniczne.

Kresy.pl / TASS

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz